Jak zwiększyć funkcjonalność urządzeń telekomunikacyjnych i obniżyć emisję CO2. Projekt badawczy Alcatel-Lucent BELL LABS
Od dostawców urządzeń telekomunikacyjnych wymaga się dziś realizacji dwóch celów, które często są ze sobą sprzeczne. Po pierwsze zwiększania funkcjonalności produktów, a jednocześnie obniżania emisji gazów cieplarnianych. Zarządzanie ciepłem może pomóc w realizacji ich obu, ponieważ zwiększa gęstość przetwarzania w modułach, a równocześnie obniża zapotrzebowanie systemów chłodzących na energię, co oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Aby lepiej zrozumieć, jak ważne jest zarządzanie ciepłem, warto wiedzieć, że największe firmy telekomunikacyjne wydają każdego roku ponad miliard dolarów na energię elektryczną, która nawet w 50 proc. zużywana jest na chłodzenie urządzeń. Grupa badawcza ds. zarządzania ciepłem w laboratoriach Bell Labs Ireland i Bell Labs Murray Hill opracowuje nowatorskie technologie chłodzenia, które obniżają emisję gazów cieplarnianych i zwiększają funkcjonalność produktów.
[b]Cel: zapewnienie odpowiedniego chłodzenia urządzeń w sposób zgodny z surowymi regulacjami[/b]
Sprzęt telekomunikacyjny musi obecnie spełniać rygorystyczne wymagania określone przez organizację Network Equipment Building Systems (NEBS) w Ameryce Północnej oraz Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (European Telecommunications Standards Institute - ETSI) w Europie. Celem tych regulacji jest zapewnienie długotrwałej niezawodności sprzętu telekomunikacyjnego. Jeden z najbardziej istotnych przepisów określa limit natężenia dźwięku dla pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia telekomunikacyjne na poziomie 65 dBA, a dla centrów przetwarzania danych - 85 dBA. Limity te wymuszają ograniczenie przepływu powietrza przez urządzenia. Stosowane obecnie technologie chłodzenia (standardowe radiatory i wentylatory) szybko zbliżają się do granic swoich możliwości. W takiej sytuacji zwiększanie funkcjonalności produktów jest coraz częściej uzależnione od odpowiedniego zarządzania ciepłem.