- W Szanghaju zostało zaprezentowane rozwiązanie sieciowe standardu TD-LTE na częstotliwości 2500 MHz (tzw. pasmo 38 wg 3GPP). Jeżeli decydenci rynku chińskiego zadecydują o promowaniu, a co za tym idzie rozwoju tej technologii, to odpowiednie urządzenia końcowe szybko pojawią się na rynku. Dzięki dobry relacjom z dostawcą już dzisiaj możemy testować głowice deweloperskie radiowe. Na początku przyszłego roku – może w pierwszym kwartale – prawdopodobnie będzie można postarać się o większe dostawy. Gorzej jest z terminalami. Qualcomm zapowiada odpowiednie chipsety dopiero pod koniec przyszłego roku. Na szczęście na rynku pojawia się nadzieja na procesory innych dostawców. Właśnie z uwagi na potrzeby rynku chińskiego – mówi [b]Adam Kuriański[/b], szef [b]Aero 2[/b] i członek zarządu [b]Mobylandu[/b], na temat możliwości wykorzystania częstotliwości 2500 MHz. Jego spółka uzyskała je w ubiegłorocznym przetargu zorganizowanym przez [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b].
- Zgodnie z warunkami rezerwacji do maja przyszłego roku powinniśmy uruchomić komercyjnie sieć. Ponadto mamy obowiązek zapewnić usługi tzw. darmowego dostępu do nternetu na 20 procentach rezerwowanego zakresu, ale również na 20 proc. pasma poniżej 1000 MHz i to stanowi dla nas większe wyzwanie. Z pewnością musimy uruchomić sieć 2500 MHz z uwagi na warunki rezerwacji częstotliwości. Warunki rynkowe mogą się jeszcze ułożyć tak, że naprawdę będzie to dla nas opłacalne – mówi Adam Kuriański. Nie chce jednak powiedzieć, w jaki sposób zamierza korzystać z częstotliwości 2500 MHz. Równie skryty jest, jeżeli chodzi o realne możliwości wykorzystania sieci LTE na częstotliwości 1800 MHz, jaką jego spółka – Mobyland – z dużym hukiem uruchomiła we wrześniu.
[srodtytul]2000 nadajników[/srodtytul]
- Uruchamiając tę sieć, chcieliśmy między innymi pokazać, że jesteśmy technologicznym liderem rynku. Nie chodzi jednak tylko o budowanie wizerunku. Nie jest naszym celem oczekiwanie z komercyjnym wykorzystaniem tej infrastruktury jeszcze rok, kiedy teoretycznie mają się pojawić na rynku seryjne terminale – mówi Adam Kuriański. Na koniec tego roku spółka chce mieć 700 nadajników sieci LTE, a w przyszły roku 2000. Dzisiaj jest ich prawie 400 Budowa sieci LTE postępuje synchronicznie z budową sieci HSPA + na częstotliwości 900 MHz.