Pomysły na taki właśnie nowy, lepszy porządek przedstawiliśmy kilka dni temu w Brukseli Neelie Kroes, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, podczas kulminacyjnego spotkania CEO Roundtable.
Na zaproszenie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej przybyło 30 szefów największych firm branży nowoczesnych technologii oraz dostawców treści (w tym takie potęgi jak Google, Vivendi, Sony Music), szefowie operatorów zasiedziałych, jak France Telecom i Deutsche Telekom, jak również tzw. operatorów alternatywnych, czy dostawców technologii sieciowych. Netia była jedynym reprezentantem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i muszę przyznać, że udział w tym wydarzeniu dał mi dużą osobistą satysfakcję. Cieszę się, że mieliśmy swój wkład w rozpoczętą właśnie polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Zgoda na obciążenie content providerów
Wiceprzewodnicząca Neelie Kroes, odpowiedzialna za realizację Agendy Cyfrowej, jest otwarta na rozmowy z biznesem. Wbrew panującym w Polsce opiniom, takie konsultacje nie mają nic wspólnego ze źle pojętym lobbingiem.
Kilka ostatnich miesięcy, które w odpowiedzi na apel wiceprzewodniczącej poświęciliśmy pracom zespołów roboczych, zaowocowało propozycjami dla Komisji. Liczymy na nowe otwarcie w realizacji bardzo ambitnych celów Agendy Cyfrowej. Przypomnę podstawowe hasła: szerokopasmowy dostęp dla wszystkich Europejczyków w 2013 r., a do roku 2020 100 proc. europejskich gospodarstw domowych w zasięgu usług 30 Mb/s, a 50 proc. w zasięgu usług 100 Mb/s.