Klienci przywiązują coraz większą uwagę do obsługi klienta i w większości nie są z niej w pełni zadowoleni. Ponadto, jak pokazuje analiza trendu rynkowego, co szósty kierowca zgłosi szkodę z AC w ciągu najbliższego roku. Oznacza to ponad pół miliona niezadowolonych klientów.

TNS Pentor zbadał oceny kierowców, którzy likwidowali szkodę z polisy AC w jednym z 12 głównych towarzystw ubezpieczeniowych. Mieli oni za zadanie określić, w skali od 0 do 10, skłonność do rekomendacji innym osobom ubezpieczyciela, w którym mieli wykupioną polisę. Badane osoby wypowiadały się wyłącznie o doświadczeniach ze współpracy z firmami, w których były ubezpieczone. Okazało się, że 29 proc. badanych oszacowało swoją skłonność do rekomendacji na poziomie od 0 do 6, co oznacza poziom traktowany jako niezadowalający, 39 proc. na poziomie 7 lub 8 - obojętność, a tylko 33 proc. na poziomie 9 lub 10, czyli zdecydowaną gotowość do rekomendacji swojego ubezpieczyciela innym.

Osoby, które wskazywały najniższą chęć rekomendacji (oceny 0-6), najczęściej nie były zadowolone z szybkości likwidacji szkody, kompetencji rzeczoznawcy lub innych pracowników ubezpieczyciela lub z zaniżenia kwoty odszkodowania. Wśród tych, którzy chęć rekomendacji ocenili na umiarkowanym poziomie (odpowiedzi 7-8), najczęściej wśród postulatów "do poprawy" wymieniane były: przyspieszenie procesu likwidacji szkody, mniejsza ilość formalności i możliwość internetowego kontaktu z ubezpieczycielem, w tym śledzenie postępu sprawy lub załatwianie ogólnych formalności. Z kolei ci kierowcy, którzy zdecydowanie gotowi byli zarekomendować swojego ubezpieczyciela innym, wyrazili w badaniu mimo wszystko oczekiwanie poprawy szybkości procesu likwidacji szkody, zmniejszenia formalności w tym procesie oraz możliwości załatwiania spraw przez Internet.