Średnio do największej liczby nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi w miesiącach szkolnych, nie zaś w miesiącach wakacyjnych, kiedy to dzieci są niemal stale pod opieką rodziców – wynika z badań przeprowadzonych przez Ergo Hestię.
Ubezpieczyciel podaje też, że rośnie świadomość ubezpieczeniowa rodziców i dzieci. Liczba nieszczęśliwych zdarzeń, w których biorą udział co roku uczniowie, nie zmienia się radykalnie, rośnie natomiast liczba zgłaszanych do ubezpieczycieli szkód. Jak wynika z danych, w 1998 r. – w trakcie roku szkolnego - do Ergo Hestii zgłoszono ponad 1700 szkód, a podczas wakacji letnich i zimowych tylko 65 szkód z polis NNW dla dzieci i młodzieży, a w 2009 roku, w trakcie roku szkolnego zgłoszono ponad 10 tys. szkód z udziałem dzieci, natomiast w okresie wakacji i ferii było ich łącznie ponad 6,8 tys.
- Rodzice domagają się coraz lepszych ubezpieczeń, które zagwarantują dzieciom poczucie bezpieczeństwa. To dobry trend: wskazuje na coraz większą świadomość ubezpieczeniową dorosłych – mówi Paweł Michalski, główny specjalista Biura Likwidacji Szkód w Ergo Hestii.
Nadal jednak nie wszyscy rodzice wiedzą, że polisa NNW dla dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolna. Na ogół jest tak, że na pierwszym zebraniu rodziców w szkole wychowawca podaje - wśród wielu innych komunikatów - wysokość składki ubezpieczeniowej bez żadnych dodatkowych informacji o polisie. Rodzice traktują to jako jedną z wielu obowiązkowych składek i o nic nie pytają, tylko przekazują pieniądze. Nie wiedzą, jaki jest zakres i suma ubezpieczenia oraz na co można liczyć w razie wypadku. Wydają pieniądze na coś, z czym się w ogóle nie zapoznali. To błąd. Zainteresowanie się polisą i sprawdzenie warunków ubezpieczenia może skutkować wyborem najlepszej polisy, zapewniającej właściwą ochronę.
Ubezpieczenie NNW jest przydatne, ponieważ dzieciom stosunkowo często przytrafią się wypadki podczas zabawy czy zajęć sportowych. Polisa taka obejmuje trwałe uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia i śmierć ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Świadczenie nie przysługuje więc wtedy, gdy dziecko zachoruje na grypę. W zależności od wybranego wariantu umowa może przewidywać zwrot części udokumentowanych kosztów zakupu środków pomocniczych, protez itp., zwrot kosztów leczenia, zasiłki dzienne z powodu czasowej niezdolności do nauki.