Polska Telefonia Cyfrowa
operator sieci
T-Mobile
będzie oszczędzać energię i wprowadzać rozwiązania proekologiczne – zapowiada
Milan Zika
Aktualizacja: 14.09.2011 15:19 Publikacja: 14.09.2011 15:09
Polska Telefonia Cyfrowa
operator sieci
T-Mobile
będzie oszczędzać energię i wprowadzać rozwiązania proekologiczne – zapowiada
Milan Zika
, dyrektor ds. technologii i innowacji w PTC. Według niego oszczędności z tego tytułu, mogą być znaczne, bo dziś wydatki energię to około 15 proc. bieżących kosztów prowadzenia działalności przez operatora.
- Patrzyłem w dane GUS, z których wynika, że w ciągu 10 ostatnich lat zużycie energii w Polsce wzrosło dwukrotnie. Towarzyszył temu też dwukrotny wzrost kosztów korzystania z niej. Dlatego chcemy promować zielone technologie - mówił Milan Zika. Jego zdaniem duże oszczędności na energii PTC może przynieść ograniczenie jej zużycie w stacjach bazowych.
Firma pochwaliła się, że na swych stacjach bazowych zaczęła stosować autorskie rozwiązanie chłodzenia urządzeń (tzw. freecooling), które zmniejsza zapotrzebowanie na energię o 20-40 proc. T-Mobile stosuje je już na co trzeciej swoje stacji bazowej w Polsce. – Inwestycja taka zwraca się po 14 miesiącach – powiedział Tomasz Gerszberg, dyrektor departamentu sieci w PTC. Zapowiedział on też, że niebawem operator wprowadzi na swych stacjach bazowych rozwiązania pozwalające na zasilenie ich energią wiatrową i z ogniw fotowoltaicznych. Firma stara się też unowocześniać swe centrale telefoniczne oraz data center, np. wymieniając sprzęt na nowocześniejszy i tym samym zużywający mniej prądu.
W politykę promocji rozwiązań ekologicznych wpisuje się też wymiana floty samochodowej w firmie. Operator zakupił np. partię samochodów elektrycznych, które pracownicy będą mogli wykorzystywać do przemieszczania się w ciągu dnia po mieście wykonując swe codzienne obowiązki.
- Będziemy też prowadzić takie akcje, jak „dzień bez samochodu" i zachęcać pracowników do korzystania z rowerów – mówi Milan Zika. Podkreślił, że PTC chce być firmą "zieloną" , ale działań z obszaru green IT nie będzie wykorzystywać w przekazie reklamowym i marketingowym.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Polska Telefonia Cyfrowa
operator sieci
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Chcielibyśmy pewnie, by globalne zdrowie publiczne skoncentrowane było na walce z otyłością, cukrzycą i nowotworami. Okazuje się jednak, że znacznie bardziej istotne może się okazać wypuszczanie do środowiska transgenicznych komarzych samców.
Wbrew przeciwnikom ekologów, Ostatnie Pokolenie to nie terroryści. Co nie zmienia faktu, że działa ono w sposób kompromitujący ideę walki ze zmianami klimatu.
Najlepiej byłoby, gdyby aktywiści klimatyczni protestowali w lasach, a rolnicy na polnych drogach, wtedy nikomu by nie przeszkadzali.
Komisją nadzwyczajną ds. zwierząt w Sejmie pokieruje wpływowa polityk. Jednak nie oznacza to szybkich prac. Powód? Niechęć mieszania się w kampanię przed wyborami prezydenckimi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas