OC droższe o 1/5?

Jeśli Sąd Najwyższy uzna, że kierowcy należy się po wypadku auto zastępcze, będą podwyżki. Branża krytykuje kontrowersyjną propozycję rzecznika ubezpieczonych. Przybędzie kierowców niepłacących za polisy

Aktualizacja: 15.09.2011 14:52 Publikacja: 15.09.2011 14:00

OC droższe o 1/5?

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

 

Polska Izba Ubezpieczeń szacuje, że wprowadzenie obowiązku zapewnienia auta zastępczego każdemu kierowcy poszkodowanemu w wypadku - o czym jako pierwsza pisała „Rz" -  oznaczałoby dla branży wzrost kosztów o 1 mld zł. – W pierwszym półroczu firmy wypłaciły 2,7 mld zł odszkodowań z tytułu komunikacyjnych OC. W ujęciu rocznym oznacza to, że samochód zastępczy podniósłby wartość wypłacanych odszkodowań o ok. 18 proc. – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Firmy nie kryją, że koszt zostałby przeniesiony na klientów. – Ubezpieczenia OC cały czas są deficytowe, dlatego nie widzimy możliwości, aby dodatkowe świadczenie było sfinansowane w inny sposób – mówi Marek Gołębiewski, rzecznik Vienna Insurance Group, właściciela m.in. Compensy i InterRisku.

Jak podkreśla rzecznik ubezpieczonych Halina Olendzka, istota ubezpieczenia OC polega na tym, by każdemu poszkodowanemu zapewnić wymagane prawem odszkodowania i świadczenia. – Prawdopodobnie, co już obserwujemy, będzie to oznaczać podniesienie składki. Należy w końcu bez obłudy powiedzieć, że wzrost cen polis jest nieuchronny, aby mogła być zapewniona należyta obsługa poszkodowanych – mówi Olendzka.

Według ubezpieczycieli rzecznik stawia rynek w trudnej sytuacji. – Z jednej strony reprezentuje poważny urząd, który szanujemy. Z drugiej występuje jako kandydatka na posła i jej inicjatywa wygląda jak kampania polityczna – komentują anonimowo przedstawiciele firm. Halina Olendzka jest bowiem kandydatką PiS w okręgu świętokrzyskim.

Podwyżka cen polis dotyczyłaby wszystkich kierowców, także tych tzw. niedzielnych, którzy są stosunkowo mniej narażeni na wypadek. – Może należałoby zapytać samych kierowców, czy są taką opcją zainteresowani? – sugeruje Artur Olech, prezes Generali.

Jak zauważają eksperci, przy obserwowanym wzroście wypłat z tytułu zadośćuczynień i rezerw rentowych obowiązek zapewnienia samochodu zastępczego byłby kolejnym elementem negatywnie wpływającym na wyniki firm.

– Byłoby to kolejne obciążenie dla branży, która już teraz z powodu zawirowań na rynkach finansowych ma problem z wynikami z działalności lokacyjnej. W najgorszym scenariuszu podwyżka cen OC może poskutkować wzrostem liczby kierowców, którzy nie będą kupowali polis – mówi dr hab. Jacek Lisowski z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Jesienią 2010 r. opublikowane zostały wytyczne PIU uzgodnione z Komisją Nadzoru Finansowego dotyczące tego, kiedy poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów pojazdu zastępczego, a kiedy przejazdów np. taksówką. – Często jest to znacznie lepsze rozwiązanie np. dla osoby, która w wypadku złamała nogę i nie jest w stanie sama prowadzić auta – zauważa Marcin Tarczyński z PIU. Według danych Izby do zaleceń stosują się wszyscy rynkowi gracze.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień