Compactor to nasz wkład w konstrukcję pierwszych budowli na powierzchni Księżyca. Prototyp posłuży nam do badania procesu zagęszczanie gruntu oraz wpływu obróbki termicznej księżycowego regolitu na budowę lądowiska lub drogi. Do tego celu posłuży nasze nowe laboratorium planetarne MoonYard, zaopatrzone w analogi regolitu księżycowego – wyjaśnia Gordon Wasilewski, kierownik projektu.
Asteroida Didymos
Astronika odpowiedzialna jest również za stworzenie czterech rozkładanych anten, które jako część urządzenia JuRa (Juventas Radar) polecą w pierwszej europejskiej misji skierowanej ku asteroidzie. Projekt HERA Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwoli zbadać asteroidę Didymos, oraz skutki misji NASA DART, której celem jest uderzenie w Dimorphos – księżyc Didymos. W wyniku uderzenia misji w ten niewielki księżyc orbita ciała niebieskiego będzie po raz pierwszy sztucznie zmieniona przez człowieka.
Mars
W 2018 roku na powierzchni Marsa osiadł lądownik misji NASA InSight, na którego pokładzie znajdował się penetrator HP3, zwany marsjańskim Kretem. Zadaniem urządzenia, za którego konstrukcję odpowiadała przede wszystkim Astronika, było zagłębienie się pod powierzchnię marsjańskiego regolitu, by umożliwić pomiary przepływu temperatury pod powierzchnią planety. W ciągu dwóch lat pracy Kret zgromadził ważne dane na temat właściwości powierzchni Marsa, a także został pierwszym samobieżnym urządzeniem zagłębionym poza Ziemią. Warto też zaznaczyć, że mechanizm działał do samego końca, a jego czas operacyjny znacznie przewyższył ten, którego wymagała NASA.
Księżyce Jowisza
W 2022 roku w kierunku lodowych księżyców Jowisza – Ganimedesa, Kallisto i Europy – wyleci sonda misji ESA JUICE. Astronika zaprojektowała, zbudowała, przetestowała i dostarczyła lotne modele dwóch instrumentów, które wezmą w tej misji udział: wysięgnik LP-PWI – część instrumentu odpowiedzialnego za przeprowadzenie pomiarów potencjału plazmy w magnetosferze Jowisza, oraz system anten RWI, który przeprowadzi pomiary składników pola elektrycznego w jego otoczeniu. Obydwa instrumenty zostały już zamontowane na sondzie i oczekują na start, a dane będą gromadzić po długiej siedmioletniej podróży. Misja zbada istotne parametry systemu Jowisza oraz kompozycje jego lodowych księżyców, co pozwoli nam stwierdzić, czy obiekty te mają składniki niezbędne do rozwoju życia pozaziemskiego.
Polska flaga w kosmosie to korzyści na Ziemi
Realizacja przez polskie firmy, takie jak Astronika, szeroko zakrojonych i coraz bardziej ambitnych projektów to przede wszystkim lepsza pozycja na arenie międzynarodowej, przypływ kapitału z zagranicy i generowanie wysoko specjalistycznej kadry. Wspaniale, że możemy też „wbić" polską flagę w różnych zakątkach kosmosu. To nie tylko satysfakcjonujące dla nas, ale i inspirujące młodych ludzi do angażowania się w różne obszary nauki i techniki. Kosmos procentuje na każdym polu – podsumowuje Gordon Wasilewski.
Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Polska Kosmiczna.