Rozpoczyna się sezon aukcyjny na rynku bibliofilskim. Będzie można kupić wiele wartościowych starych książek. Ale okazyjnie upolujemy je również podczas wędrówek po antykwariatach (wiele z nich nie ma swoich stron internetowych). Ich oferta jest zróżnicowana tematycznie i cenowo. Każdy wyszpera coś dla siebie. Pamiętajmy, żeby do antykwariatów zabierać dzieci lub wnuki. Zwyczaj ten zanika. Kto będzie odwiedzał antykwariaty za 10–20 lat?
W stołecznym Antykwariacie Puenta Czesława Apiecionka znajdziemy np. francuski przekład książki malarza Józefa Czapskiego „Na nieludzkiej ziemi". Na pierwszej stronie widnieje odręczna dedykacja autora z 1949 r. dla poety Władysława Broniewskiego.
Czapski był współtwórcą paryskiej „Kultury". Jego nazwisko to synonim walki z komunizmem. Broniewski był sztandarowym poetą komunistycznej Polski. A jednak Czapski wpisał mu „z żywą przyjaźnią" serdeczną, długą dedykację. Obok narysował portret Broniewskiego zanurzonego w butelce z wódką (do połowy opróżnionej). Jak wiadomo, Broniewski miał problemy z alkoholem. Książka istnieje w jednym egzemplarzu. Jest dokumentem ważnym dla naszej historii i historii polskiej literatury. Cena nie została jeszcze ustalona. Idealnie nadaje się na ekstraprezent.
W tym samym miejscu za 600 zł kupimy dzieło Broniewskiego „Słowo o Stalinie". To edycja z 1950 r. wydana w 25-lecie pracy literackiej poety. Nakład 500 egzemplarzy jest numerowany. Każda książka została wzbogacona odręcznym autografem autora.
W oknie warszawskiego antykwariatu przy ul. Solec leży wydana w 1979 r. monografia „Listy o Stylu Zakopiańskim 1892–1912", w opracowaniu Michała Jagiełły. Styl Zakopiański, który uznano za polski styl narodowy w sztuce, stworzył Stanisław Witkiewicz, ojciec malarza Witkacego. 750 stron, unikatowe ilustracje, doskonały stan i cena 15 zł. Niedawno dom aukcyjny Desa Unicum zorganizował sprzedażną wystawę zabytkowych mebli zaprojektowanych przez Witkiewicza w Stylu Zakopiańskim. Podobne meble oglądamy na zdjęciach w tej książce.