Zaczynają się wakacje, zaczynają się problemy

Eksperci Allianz, na podstawie danych o zgłoszeniach szkód w miesiącach wakacyjnych, przygotowali listę pięciu najczęstszych sytuacji, które mogą się zdarzyć w naszym mieszkaniu w czasie wakacji.

Publikacja: 23.07.2014 14:07

- Wyjeżdżając na wakacje, zwykle myślimy o własnym bezpieczeństwie, wykupując odpowiednią polisę turystyczną, która zapewni nam pomoc w razie kłopotów w trakcie wyjazdu – wyjaśniają eksperci. - Często jednak nie pamiętamy o tym, że na czas urlopu zostawiamy bez opieki nasz dom lub mieszkanie. Nieszczęśliwe wypadki, które mogą się w tym czasie zdarzyć, nie tylko skutecznie zepsują nam urlop, ale także narażą nas na często niemałe wydatki po powrocie.

Eksperci Allianz, na podstawie zgłoszeń o szkodach mieszkaniowych napływających w ostatnich latach w lipcu i w sierpniu, a więc w okresie wakacyjnych wyjazdów, przygotowali listę pięciu najczęstszych zdarzeń, które przytrafiają się w tym czasie w naszych mieszkaniach. Analizując przyczyny tych szkód, wskazali także kilka sposobów na to, jak można próbować się przed nimi zabezpieczyć.

Zalanie Zdecydowanie najczęściej przytrafiającą się szkodą jest zalanie naszego mieszkania lub domu. O ile nie mamy większych możliwości zabezpieczenia się przed zalaniem przez sąsiada lub wyciekiem wody przez pękniętą rurę, to możemy znacznie ograniczyć ryzyko przecieku w naszym własnym mieszkaniu. Aby temu zapobiec wystarczy przed wyjazdem zakręcić zawory i sprawdzić elastyczne przewody doprowadzające wodę do baterii, spłuczki, pralki czy zmywarki. Wiele szkód w naszych mieszkaniach, to nazywane potocznie „szkody wężykowe", spowodowane właśnie nieszczelnościami w kranach i zaworach. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej na czas nieobecności całkowicie zamknąć główny zawór zasilający mieszkanie w wodę.

Przepięcie Braki w dostawie prądu lub nagła zmiana napięcia mogą spowodować uszkodzenie domowego sprzętu elektrycznego. Warto więc na czas wyjazdu odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne: pralkę, zmywarkę ale także telewizor lub komputer. W czasie naszej nieobecności i tak nie będziemy z nich korzystać, a w ten sposób zabezpieczymy się przez skutkami przepięcia. Na czas wyjazdu najlepiej jest więc odłączyć je od zasilania, co przyniesie nam również oszczędności, ponieważ urządzenia te pozostawione w stanie czuwania pobierają prąd.

Włamanie z kradzieżą Gdy my odpoczywamy, dla złodziei to czas intensywnej pracy. Pozostawiając mieszkanie bez opieki powinniśmy je dokładnie zabezpieczyć. Solidnie wykonane i zamontowane drzwi, wyposażone w dobrej jakości atestowane zamki znacznie zmniejszają ryzyko włamania. Jednak w ponad 65% włamań złodzieje wchodzą do mieszkania przez okno. Pamiętajmy więc, by wyjeżdżając nie zostawiać uchylonych lub niedomkniętych okien. Nawet niewielka szczelina, szczególnie w przypadku okien z PCV, może ułatwić włamywaczom bezproblemowe otwarcie okna i wejście do mieszkania. Możemy również zastanowić się przed wyjazdem nad montażem dodatkowych zabezpieczeń, rygli, blokad czy klamek okiennych zamykanych na kluczyk - będzie to także inwestycja na przyszłość. Nie zapominajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu okien dachowych i piwnicznych, świetlików, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Wandalizm Ze statystyk wynika, że dość częste są przypadki wandalizmu. Niestety, nie ma skutecznej metody zabezpieczenia przed takimi przypadkami. Pomocni mogą być jednak zaufani sąsiedzi, których poinformujemy o naszym wyjeździe. Wiedząc, że nie ma nas w domu, będą bardziej uważnie obserwowali nasze mieszkanie i szybciej zareagują, widząc podejrzaną sytuację.

Pożar Przyczyną pożaru może być zwarcie w instalacji elektrycznej. Podobnie, jak w przypadku przepięcia, można się przed tym zabezpieczyć odłączając urządzenia elektryczne od zasilania. W wielu mieszkaniach znajdują się też piecyki lub podgrzewacze wody – ponieważ w czasie nieobecności nie będziemy z nich korzystać, warto je wyłączyć. Jeśli w mieszkaniu mamy instalację gazową, trzeba również koniecznie odciąć dopływ gazu do mieszkania.

Do osobnej kategorii zdarzeń, które mogą zagrozić naszemu domowi, należą szkody spowodowane czynnikami pogodowymi jak ulewne opady czy powodzie. Ze względu na ich nietypowy charakter i nieregularne występowanie (np. w 2010 roku były zdecydowanie częstsze) zostały one wyłączone z tej statystyki. Nie znaczy to jednak, że nie stanowią niebezpieczeństwa.

Wyjeżdżając na wakacje warto zastosować się do powyższych rad, ale pamiętać też o ubezpieczeniu mieszkania lub domu, które co prawda nie ustrzeże nas przed ryzykiem, ale pomoże szybko i bez obciążeń finansowych naprawić ewentualne szkody.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień