Zdrowe fundamenty podstawą rozwoju

Dla PGNiG najważniejszym wydarzeniem mijającego roku było rozstrzygnięcie na naszą korzyść wieloletniego postępowania arbitrażowego z rosyjskim dostawcą gazu ziemnego.

Publikacja: 30.11.2020 05:00

Paweł Majewski, prezes PGNiG

Paweł Majewski, prezes PGNiG

Foto: materiały prasowe

Partnerem materiału jest PGNiG

Od odzyskania nadpłaty ważniejsza jest jednak dla nas zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim, która od pół roku powiązana jest już z rynkowymi notowaniami gazu w Europie. Zdecydowanie poprawiła ona warunki prowadzenia naszej działalności handlowej, przez co pandemia koronawirusa – mimo wpływu na każdy segment naszej działalności – nie okazała się tak dotkliwa. Jesteśmy firmą o zdrowych fundamentach, dzięki czemu możemy kontynuować rozwój Grupy PGNiG nawet w niesprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym.

Wsparcie technologii

Rozwój widać w każdym segmencie. Zastosowanie nowych technologii cyfrowych w procesie planowania prac wydobywczych pozwala nam sięgać po zasoby węglowodorów w niesczerpanych dotychczas złożach. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zrealizowaliśmy w Polsce, głównie na Podkarpaciu, 12 nowych odwiertów. Pozwoli to tylko w ciągu pierwszego roku ich eksploatacji na produkcję ok. 63 mln m sześc. gazu wysokometanowego i ok. 6 tys. ton ropy naftowej. To co prawda tylko wycinek naszej działalności wydobywczej w kraju, ale tego typu projekty pozwalają na utrzymanie krajowego wydobycia gazu ziemnego na stabilnym poziomie. Po trzech kwartałach tego roku mamy już ponad 3,3 mld m sześc. własnego gazu wyprodukowanego ze złóż krajowych. Rośnie też sprzedaż gazu – biorąc pod uwagę dziewięć miesięcy 2020 roku, zwiększyła się ona o 4 proc. rok do roku. W obszarze detalicznym o prawie połowę skoczyła w górę sprzedaż CNG w tym okresie.

Od ponad czterech lat gaz ziemny z Polski trafia na Ukrainę. Eksport na wschód szczególnie przyspieszył w tym roku. Wolumen gazu ziemnego wysłany przez nas do ukraińskich odbiorców wyniósł w ciągu trzech kwartałów tego roku blisko 1 mld metrów sześc., co stanowi potrojenie eksportu w tamtym kierunku w porównaniu z okresem pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku. W samym III kwartale tego roku nasz eksport na Ukrainę wzrósł z 20 mln do 50 mln m sześc., czyli o 250 proc. Gaz z Polski dociera m.in. do ukraińskiego operatora systemu przesyłowego.

Na norweskim szelfie kontynentalnym za pośrednictwem naszej spółki zależnej – PGNiG Upstream Norway – posiadamy udziały w ponad 30 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Po formalnym zatwierdzeniu ostatnich wrześniowych akwizycji przez norweską administrację prowadzić będziemy wydobycie z dziewięciu złóż. Na pięciu kolejnych cały czas trwają prace analityczne. Tam, gdzie pełnimy rolę operatora na koncesji, to my jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie wierceń, co jest dowodem uznania kompetencji i doświadczenia naszych specjalistów.

W listopadzie odkryliśmy na szelfie duże złoże Warka. Rozpoczęliśmy też produkcję z trzech kolejnych odwiertów na złożu Arfugl. Eksploatacja norweskich złóż pozwoli spółce zwiększyć łączny wolumen produkcji gazu ziemnego na szelfie do niemal 1 mld m sześc. w 2021 roku.

Nowe otwarcie

Przed Grupą PGNiG pewnego rodzaju nowe otwarcie związane z realizacją założeń aktualizowanej strategii. Równolegle do podstawowych zadań PGNiG, związanych z zabezpieczeniem stałych dostaw gazu ziemnego dla przemysłu i klientów indywidualnych, trwają zaawansowane prace nad projektami mającymi nas mocno zbliżyć do osiągnięcia celów klimatycznych. Mowa tu o biometanie, wodorze i OZE. Potencjał biogazowni w Polsce jest ogromny i porównywalny z potencjałem Niemiec, gdzie pracuje ich ok. 10 tys. U nas funkcjonuje zaledwie kilkaset. Przy odpowiednim wsparciu ich liczba może się znacznie zwiększyć, by produkować biogaz i biometan do wykorzystania w przemyśle, w transporcie, w sieci dystrybucyjnej. Jeżeli ten polski potencjał wykorzystalibyśmy tylko w połowie, to jest szansa, żeby w ciągu dekady osiągnąć roczną produkcję ok. 4 mld m sześc. biometanu. To mniej więcej tyle, ile teraz przez rok wydobywamy gazu ziemnego w Polsce.

Jako wiodąca firma z sektora gazowego chcemy też mieć udział w rozwoju technologii wodorowych. Uczestniczymy w tworzeniu polskiej strategii wodorowej. Sami zaś realizujemy program badawczy, który pozwoli nam na opanowanie całego łańcucha kompetencji związanych z wodorem – od produkcji zielonego wodoru, przez magazynowanie po dystrybucję. Testować będziemy pod tym kątem magazyny gazu i sieć, by opracować odpowiednią mieszankę gazu ziemnego z wodorem. W przypadku odnawialnych źródeł energii skupiamy się na fotowoltaice. Pierwsza własna instalacja PV powstała już w centrali PGNiG w Warszawie, ale wyznaczyliśmy też grunty i dachy pod budowę kolejnych.

Dobre wyniki

W I półroczu 2020 roku mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PGNiG były najlepsze w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem wskaźników EBITDA i EBIT, spośród raportowanych za półrocze i kwartał przez polskie spółki. Bardzo dobre wyniki finansowe grupa odnotowała także po trzech kwartałach 2020 roku. Twarde dane finansowe mówią same za siebie. Jeśli Lista 2000 „Rzeczpospolitej" jest barometrem polskiej gospodarki, to PGNiG ma wyraźny wpływ na jego wskazania.

- Paweł Majewski

- Autor jest prezesem zarządu PGNiG SA

Partnerem materiału jest PGNiG

Od odzyskania nadpłaty ważniejsza jest jednak dla nas zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim, która od pół roku powiązana jest już z rynkowymi notowaniami gazu w Europie. Zdecydowanie poprawiła ona warunki prowadzenia naszej działalności handlowej, przez co pandemia koronawirusa – mimo wpływu na każdy segment naszej działalności – nie okazała się tak dotkliwa. Jesteśmy firmą o zdrowych fundamentach, dzięki czemu możemy kontynuować rozwój Grupy PGNiG nawet w niesprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym.

Pozostało 89% artykułu
Ekonomia
Drozapol rusza ze skupem akcji
Materiał Promocyjny
Niezwykła przestrzeń konferencyjna w Warszawie
Ekonomia
Słowacja szuka nowych czołgów
Ekonomia
Wytwarzanie powiększa zysk Enei
Ekonomia
Polskie firmy umierają. Co rozkłada na łopatki polskich przedsiębiorców?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży