Treść dostępna jest tylko dla naszych subskrybentów.
Skorzystaj z oferty letniej na dostęp do treści rp.pl jedynie za 5,90 zł za pierwszy miesiąc!
Priorytetem rządu będzie atom, ale uwagę branży przykują raczej aukcje rynku mocy.
Aktualizacja: 09.01.2018 20:34 Publikacja: 09.01.2018 20:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: 123RF
Skorzystaj z oferty letniej na dostęp do treści rp.pl jedynie za 5,90 zł za pierwszy miesiąc!
Sklepy stosują ograniczenia w sprzedaży, ale taka reglamentacja może okazać się nielegalna. Cukier zdrożał w miesiąc już o 25–30 proc.
Każdy z pojazdów poruszających się po drogach publicznych musi mieć obowiązkową polisę OC. Mogłoby się wydawać, że z tego powodu wszystkie te ubezpieczenia są do siebie podobne i nie ma co się zagłębiać w szczegóły. Nic bardziej mylnego.
Konflikt Chiny-Tajwan uderzyłby w produkcję podzespołów i urządzeń elektronicznych – ostrzegają eksperci.
Im wyższa inflacja, tym chętniej kredytobiorcy chcą obniżać zadłużenie. To również polecany przez ekspertów sposób na zagospodarowanie oszczędności z wakacji kredytowych.
Po raz pierwszy kraj, który walczy zbrojnie z agresorem, będzie jednocześnie prywatyzował gospodarkę. Pierwszego września we wszystkich regionach Ukrainy rusza prywatyzacja. Na liście jest 420 przedsiębiorstw.
Unijna dyrektywa Omnibus jeszcze przed uchwaleniem określana była mianem New Deal dla konsumentów, gdyż jej celem jest istotne wzmocnienie pozycji konsumentów na rynku, w szczególności w obszarze nowych technologii i gospodarki cyfrowej. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do przyjęcia przepisów wykonawczych do 28 listopada 2021 r. i do ich stosowania od 28 maja 2022 r.
Po tym jak najwięksi światowi producenci napojów bezalkoholowych porzucili rosyjski rynek, lokalny producent Czernogołowka chce zając ich miejsce i planuje spektakularne przejęcie 50 proc. udziałów w prawie 9 miliardowym rynku.
Rosyjski reżim chce ograniczyć, a ostatecznie uniemożliwić rodzimym bankom i obywatelom operacje w dolarach i euro. „Zachęca” też organizacje niefinansowe do przeliczania dolarów i euro na juany i inne „przyjazne” waluty.
Polski rząd nie zmienia harmonogramu realizacji elektrowni jądrowej i czeka na ofertę z USA. Ta może pojawić jeszcze w sierpniu. Rząd spieszy się z przygotowaniami.
Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” w ostatnich dniach lipca.
Partia Razem złożyła interpelację do premiera z pytaniami dotyczącymi stan rozwoju energetyki jądrowej.
Jest ryzyko, że wchodzące za 10–15 lat do eksploatacji duże bloki jądrowe będą działać w niekompatybilnym otoczeniu i w warunkach uniemożliwiających osiąganie przychodów, które gwarantowałyby zwrot nakładów na budowę.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) i DB Energy podpisały list intencyjny z Last Energy Polska, dotyczący budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych (SMR) o łącznej mocy elektrycznej 200 MW, a także odbioru energii przez okres min. 24 lat przez LSSE oraz najemców strefy. Z tą samą firmą w czerwcu Enea podpisała list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej technologii SMR.
Mateusz Berger został nowym sekretarzem stanu, pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Będzie m.in. odpowiedzialny za proces wyboru partnera do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Zastąpił na tym stanowisku Piotra Naimskiego, który został w ub. tygodniu zdymisjonowany.
Polska infrastruktura energetyczna została osamotniona po dymisji pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury. Piotr Naimski jako nadzorujący Gaz – System, praktycznie ukończył gazociąg do Norwegii, która ma dać Polsce pełną niezależność gazową od Rosji. Krytycy jego osoby, zarzucają mu jednak opóźnienia w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Czy słusznie?
Piotr Naimski stracił stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Okoliczności dymisji opisał na Facebooku.
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
W przyszłym tygodniu złożony będzie pozew przeciwko Donaldowi Tuskowi - zapowiedział w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do wypowiedzi na temat treści w podręczniku do HiT, które lider PO wygłosił podczas spotkania z mieszkańcami Jaktorowa.
Kary dla przestępców zrzucających substancje chemiczne do rzek i jezior powinny być bardziej surowe - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po katastrofie ekologicznej na Odrze, zapowiadając dyskusję nad zaostrzeniem prawa.
Lokale o powierzchni do 40 mkw. były w drugim kwartale o 17,4 proc. droższe niż rok temu - wynika z analiz portalu Otodom.pl.
Rząd chce zmienić ustawę o transporcie drogowym. Projekt założeń właśnie trafił do wykazu prac rządu. Projekt ma być gotowy do września. A potem rząd.
Sklep, w którym będzie można nie tylko kupić, ale i sprzedać używane ubrania, ma działać już od jutra w warszawskim centrum handlowym w Al. Jerozolimskich.
Turecki Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, producent najsłynniejszych dzisiaj dronów na świecie, zwiększył wydajność do 20 maszyn miesięcznie. Bayraktary stały się przebojem w tureckim eksporcie i zasadniczo zmieniły sytuację na ukraińskim froncie.
Siemens, największy konglomerat w Europie, poniósł pierwszą od 12 lat stratę kwartalną z powodu kosztów inwestycji działu energetyki i decyzji o wyjściu z Rosji. Na szczęście popyt na jego wyroby przemysłowe był duży.
Litewski bank, który obsługiwał zagraniczne zakupy rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, od dziś 15 sierpnia wstrzymał obsługę rublowych transakcji z Rosją. Za dwa tygodnie to samo stanie się z rosyjskimi transakcjami we wszystkich walutach.
- To największa katastrowa środowiskowa odkąd sięgamy pamięcią – powiedział premier niemieckiej Brandenburgii Dietmar Woidke o zatruciu Odry. Przyznał, że jest zirytowany polityką informacyjną Polski w tej sprawie.
Nieoczekiwanie odwołano trzech szefów okręgów Konfederacji Korony Polskiej – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Każdego dnia rosyjscy turyści odwiedzający miasto Imatra we wschodniej Finlandii słuchają hymnu narodowego Ukrainy.
Unia Europejska i Korea stwierdziły, że planowane w USA ulgi podatkowe przy zakupie e-aut mogą dyskryminować zagranicznych producentów i naruszać przepisy WTO.
Ulubiony przez polskich turystów kraj na wakacje ma się czym pochwalić. W nowej edycji przewodnika kulinarnego Michelin gwiazdką wyróżniono aż 9 restauracji w Chorwacji. Dla porównania – Polska ma obecnie tylko jedną restaurację z gwiazdką.
Aleksandra Lisowska została mistrzynią Europy w maratonie. To sensacja. Nasza biegaczka odbierze dwa medale, bo Polki zdobyły także brąz w rywalizacji drużynowej.
Od 17 września 2022 r. zaczną obowiązywać zmienione zasady i wysokości liczby punktów karnych.
Ludowy Bank Chin zaskoczył obniżką stóp procentowych o 10 punktów bazowych. – Świadczy to, że cała gospodarka jest w opałach – skomentowała ten ruch Iris Pang z ING Groep.
Axel Vogel, minister rolnictwa, klimatu i środowiska Brandenburgii potwierdził na konferencji prasowej, że przekazał Elżbiecie Polak, marszałek województwa lubuskiego informację o wysokim stężeniu rtęci, jakie wykazało badanie próbki wody z Odry. Zastrzegł jednocześnie, że rtęć „na pewno nie była przyczyną śnięcia ryb w tak krótkim czasie”.
Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa. Można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu. Tymczasem okazało się, ze Polacy mają serce lwów - mówił prezydent Andrzej Duda, przemawiając w czasie centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie.
Mnożą się problemy na polskim rynku przewozów autobusowych przez drastycznie kurczące się zakupy nowych pojazdów.
Od 15 sierpnia we Francji znacznie wzrosną dopłaty przy zakupie roweru z napędem elektrycznym. Przewiduje to rządowy dekret opublikowany w Dzienniku Urzędowym.
Jeszcze stosunkowo niedawno dzieła krynickiego artysty można, było kupić wręcz za grosze. Dziś akwarele Nikifora rozgrzewają aukcje sztuki i są pożądane przez kolekcjonerów i inwestorów. Trzeba jednak uważać na falsyfikaty.
Udzielają informacji, promują miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe, ale też alarmują odpowiednie służby, gdy dochodzi do łamania prawa na Starym Mieście i Kazimierzu w Krakowie.
10 groszy za przejechany kilometr dla aut osobowych zamiast obecnych 50 groszy za kilometr – tak radykalną obniżkę opłat na koncesyjnym odcinku autostrady A4 mogą w dalszej perspektywie zapowiadać sugestie przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas