Z ankiety aktywności zawodowej studentów, przeprowadzonej przez serwis [link=http://infoPraca.pl]infoPraca.pl[/link] pomiędzy listopadem 2008 r. a styczniem 2009 r. wynika, że 52 proc. polskich studentów rozpoczyna pracę już na pierwszym roku, lub jeszcze przed rozpoczęciem studiów.
Wśród najważniejszych czynników decydujących o poszukiwaniu pracy przez studentów respondenci wymieniali szansę na wzbogacenie CV, zdobycie doświadczenia zawodowego oraz konieczność zarobienia na czesne i zakwaterowanie. Grupa respondentów, którzy wzięli udział w badaniu wyniosła 700 osób.
Studenci dzienni, którzy nie muszą zarabiać na czesne, decydują się na pracę przede wszystkim po to, by nabyć doświadczenie zawodowe. Często chcą być bardziej konkurencyjni na rynku pracy, niż studenci zaoczni, którzy po ukończeniu studiów mogą się pochwalić sporym doświadczeniem. Studenci pracują jednak nie tylko po to, by wzbogacić CV, lecz również szukają inspiracji, czyli takiego zajęcia, które będzie dawało radość i nie znudzi po miesiącu.
- Praca, podobnie jak ciekawe studia, inspiruje. Nie ważne, czy jest to pierwsza praca, czy któraś z kolei, ważne że sprawia nam przyjemność, że czegoś uczy, a przede wszystkim - że daje dużo doświadczenia. Właśnie z tych powodów warto ją podjąć jeszcze w trakcie studiów – mówi Diana, studentka stosunków międzynarodowych z Warszawy, pracownik mediów.
- Studenci należą do najaktywniejszych osób na dzisiejszym rynku pracy. Nawet, gdy mają stałe zatrudnienie, aktywnie poszukują ciekawszej pracy, która przełoży się na zdobycie nowych doświadczeń i w przyszłości pozwoli na znalezienie dobrze płatnej posady. Wczesne podjęcie pracy sprzyja także możliwości określenia i doprecyzowania swoich oczekiwań i wyobrażeń odnośnie przyszłej kariery - mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy [link=http://infoPraca.pl]infoPraca.pl[/link].