[b]"Rz":[/b] Jak ocenia Pan działania rządów poszczególnych krajów mające na celu ochronę ich gospodarek przed skutkami kryzysu?
[b]Mikołaj Woźniak:[/b] Rządy wielu krajów zareagowały na kryzys wprowadzając różnego typu reformy podatkowe, co należy uznać za zjawisko pozytywne. Dostrzeżono problemy biznesu i starano się na nie zareagować. Zmiany w szeregu krajów (Hiszpania, Australia, Francja) mają na celu wspomaganie działalności inwestycyjnej oraz badawczo- rozwojowej.
Hiszpania uwarunkowała skorzystanie z przyspieszonych metod amortyzacji od utrzymania poziomu zatrudnienia. Irlandczycy postanowili wprowadzić mechanizmy w zakresie podatku płaconego przez osoby fizyczne, które zachęcą najzdolniejszych ludzi do przeniesienia się do tego kraju. Powszechne są też zmiany stawek podatkowych, choć w tym przypadku mamy do czynienia zarówno z podwyżkami, jak i obniżkami. Rumunia czasowo zwolniła z opodatkowania transakcje giełdowe mając nadzieję na zwiększenie obrotów na giełdzie papierów wartościowych.
Można zauważyć, że pomysły są różne w zależności od kraju. Jest to efektem różnych uwarunkowań politycznych, ale przede wszystkim różnym przebiegiem kryzysu w poszczególnych krajach.
[b]Czy lepsze efekty przyniosą pieniądze wydawane na realizację planów antykryzysowych, czy jednak należałoby oczekiwać zmian w podatkach i przepisach ułatwiających życie przedsiębiorcą?[/b]