– Władze państw, które tak chętnie wspomagały gospodarkę budżetowymi środkami, znalazły się w pułapce – uważa Andrzej Rzońca, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Doprowadziły do szybkiego wzrostu zadłużenia, którego nie będą w stanie obsługiwać bez podnoszenia podatków. Wzrost obciążeń zaś zniechęci biznes do większej aktywności. A to sprawi, że kraje te znajdą się na ścieżce powolnego wzrostu przez długie lata – dodaje.
Zdecydowanie najgorszą sytuację ma u siebie Irlandia. Minister finansów Brian Lenihan zdradził, że tegoroczny deficyt może sięgnąć 13 proc. PKB, i ogłosił szczegóły drugiej w ostatnim półroczu nadzwyczajnej korekty budżetu. Wprowadza ona dodatkowe ograniczenia wydatków publicznych. Barclays Capital uważa, że deficyt Irlandii może być wyższy – 17,8 proc. PKB. Tym bardziej że rząd planuje za pośrednictwem państwowej agencji przejąć od banków komercyjnych toksyczne aktywa, szacowane na 80 do 90 mld euro.
Na 13,2 proc. PKB prognozuje deficyt USA amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs. Jeszcze w styczniu eksperci banku uważali, że nie będzie on wyższy niż 1,4 bln dol. (10 proc. PKB), ale już teraz wyliczają go na 1,86 bln dol. „Przez następne 10 lat skumulowany deficyt zamknie się kwotą 9,4 bln dol.” – czytamy w raporcie Goldman Sachs.
W szybkim tempie przyrasta też deficyt Wielkiej Brytanii. Według Goldman Sachs sięgnie on w tym roku 8,9 proc. PKB. Brytyjski minister finansów Alistair Darling oficjalnie przyznał, że jego resort nie docenił skali i głębi recesji. Tamtejszy Instytut Badań Finansowych wyliczył, że w latach 2015 – 2016 rządowi zabraknie 40 mld funtów na pokrycie deficytu budżetowego. Aby ustabilizować brytyjski budżet w ciągu najbliższych siedmiu lat, trzeba będzie zdaniem Instytutu podnieść podatek dochodowy o prawie 8 proc. Oznacza to, że każda rodzina dopłaci dodatkowe 1250 funtów rocznie.
Decyzję o podniesieniu podatków podjęła już Irlandia. Dzięki temu chce wygospodarować jeszcze w tym roku 3,25 mld euro. Podwyżki sięgną od 2 do 6 punktów procentowych w każdej stawce. Podniesiona zostanie też akcyza na papierosy i podatek od zysków kapitałowych. Pojawi się również podatek od ubezpieczenia na życie.