Najczęściej karty affinity są dość typowymi kartami kredytowymi. Można nimi płacić w sklepach, punktach usługowych, Internecie, zadłużać się, korzystając z okresu bezodsetkowego.
Mają też dodatkową zaletę. Na ogół część dochodów, jakie przynoszą bankowi, trafia do konkretnych organizacji. Użytkownik karty nie ponosi więc dodatkowych kosztów. Pomaga np. fundacji niejako przy okazji, bo datki idą z opłat, które i tak zostałyby pobrane.
Z reguły bank przekazuje część opłaty za wydanie plastikowych pieniędzy oraz część prowizji pobieranej od każdej transakcji kartą (prowizję tę płacą handlowcy przyjmujący płatność plastikiem, wynosi ona około 2 proc.). Banki zazwyczaj nie podają, jaka jest to część.
BPH wydaje plastik wraz z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Fundacja otrzymuje część prowizji od każdej transakcji.
Bank Zachodni WBK pomaga Polskiej Akcji Humanitarnej, wspierając akcję „Pajacyk” (dożywianie dzieci). Na ten cel przekazuje część opłaty za wydanie karty oraz część prowizji od transakcji. Oprócz tego BZ WBK współpracuje z wyższymi uczelniami. Wydaje karty z wizerunkiem Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego i Mikołaja Kopernika. Uczelnie te zyskują część opłaty za wydanie kart.