Od wtorku Meritum Bank wprowadza do swojej oferty depozyt, w którym odsetki od zgromadzonej kwoty są naliczane codziennie. Podobny produkt w swojej ofercie mają już Getin Bank, Bank BGŻ czy Noble Bank.
– Dzięki temu rozwiązaniu klient otrzymuje realnie wyższe odsetki niż w przypadku standardowych lokat z kapitalizacją odsetek na koniec okresu deponowania. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze zysk z lokaty powiększany jest o efekt dziennej kapitalizacji, czyli każdego kolejnego dnia oprocentowanie liczone jest od kwoty powiększonej o odsetki z dnia poprzedniego. Poza tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient nie zapłaci podatku dochodowego, ponieważ dzienna wysokość odsetek nie przekroczy 2,49 zł – mówi Piotr Stankiewicz, kierownik ds. produktów depozytowych i lokacyjnych Meritum Banku.
Przy takiej kwocie odsetek podatek od zysków kapitałowych nie przekracza 50 gr, a więc zgodnie z prawem jest zaokrąglany do zera. W konsekwencji w przypadku tej lokaty oprocentowanie sześciomiesięcznego depozytu w wysokości 6,4 proc., od którego nie zostanie pobrany podatek, odpowiada oprocentowaniu 8 proc. na lokacie z kapitalizacją na koniec okresu deponowania.
– Takich ofert będzie się pojawiać coraz więcej. Ten trend już jest widoczny, dla banków to korzystniejsze rozwiązanie niż polisolokaty, bo mogą je oferować samodzielnie, bez współpracy z ubezpieczycielem, a efekt w postaci uniknięcia obowiązku płacenia podatku jest taki sam – uważa Michał Macierzyński, analityk Bankiera.pl.
Jednak lokaty opakowane w ubezpieczenia wciąż są w modzie. Ostatnio we współpracy z PZU Życie taki produkt wprowadził PKO BP. Można na nim zarobić efektywnie 5,06 proc. Bankowcy stosują także inne sposoby, by zachęcić klientów do deponowania środków.