Dobra passa została przerwana w piątek spadkiem o 0,25 proc. Była to w dużej mierze wina giełdy rosyjskiej. Indeks Micex stracił tego dnia 1,5 proc., najwięcej w całym regionie, gdy rosyjski bank centralny zdecydował się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Z tegorocznych szczytów spadły giełdy w Turcji i Indonezji. Tej drugiej zaszkodziły dane z Japonii. Produkcja przemysłowa spadła tam w czerwcu o 1,5 proc., podczas gdy oczekiwano zwyżki o 0,2 proc., a bezrobocie wzrosło do 5,3 proc. Wyniki te mogą oznaczać zmniejszenie popytu na tanią siłę roboczą z Indonezji.
Piątek przyniósł także spadki na giełdach w Chinach i Indiach oraz w Europie. Świetnej passy nie przerywa natomiast brazylijska Bovespa. Indeks ten rośnie od dziesięciu sesji. To najdłuższa seria wzrostu tamtejszej giełdy od sierpnia 2003 r. Brazylijski bank centralny ogłosił, że gospodarka rozwija się w sposób zrównoważony, a bezrobocie spada. Dobre wyniki finansowe prezentują spółki, między innymi największy producent odzieży Lojas Renner.
Liderem zwyżek w tym tygodniu była jednak giełda w Szanghaju. Wpłynęły na to m.in. wypowiedzi przedstawicieli Banku Narodowego Chin. Stwierdzili oni, że z optymizmem patrzą na gospodarkę chińską i nie boją się drugiej fali kryzysu. Uznali też, że kłopoty państw europejskich jeszcze długo nie będą miały wpływu na gospodarkę Państwa Środka.
Giełdy europejskie nie mogły się pochwalić imponującymi zwyżkami. WIG w cały tygodniu wzrósł o niecałe 0,6 proc. W pierwszej jego części zwiększał się dzięki pozytywnym informacjom na temat wyników stress-testów banków. Nie przeszło ich tylko siedem z 91 badanych instytucji. W drugiej części tygodnia to jednak właśnie banki należały do najsłabszych spółek. Najgorzej wiodło się giełdzie w Mumbaju, która straciła w ubiegłym tygodniu prawie 1,5 proc. Wpływ na to miał między innymi największy w Indiach producent samochodów Maruti Suzuki. Firma podała w poniedziałek, że jej zysk za ostatni kwartał spadł mimo większych obrotów i sprzedaży. W efekcie kurs akcji koncernu obniżył się o ponad 12 proc., co pogrążyło także indeks Semsex.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=s.sachno@rp.pl]s.sachno@rp.pl[/mail][/i]