Wyższe gwarancje na bankowe lokaty

Od stycznia gwarantowane oszczędności wzrosną do 100 tys. euro

Aktualizacja: 26.11.2010 01:10 Publikacja: 26.11.2010 01:05

Wyższe gwarancje na bankowe lokaty

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Jeśli liczyć według wczorajszego kursu euro kwota gwarantowana wyniesie 398,6 tys. zł. Gwarancje dotyczą lokat bankowych klientów indywidualnych, samorządów i firm. Z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) wykluczone są tylko spółki Skarbu Państwa oraz instytucje finansowe (m.in. banki, biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe).

Wczoraj Sejm przegłosował nowelizację ustawy o BFG, która nie tylko podwaja kwotę gwarancji, ale także skraca czas wypłaty pieniędzy do 20 dni. Oznacza to, że 20 dni od momentu wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego decyzji o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego (o ile nie został on ustanowiony wcześniej) oraz wystąpienia do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, BFG musi zacząć wypłacać pieniądze klientom banku, który stracił finansową płynność.

– Nowelizacja ustawy w sposób znaczący wzmacnia stabilność systemu bankowego – mówi Jerzy Pruski, prezes BFG. – Są to rozwiązania, które były wykorzystywane w różnym stopniu w różnych krajach w latach 2008 – 2009. Przyczyniły się one do uspokojenia sytuacji na rynkach finansowych i wśród klientów banków.

Unia Europejska już pracuje nad nową dyrektywą, która ma jeszcze skrócić czas wypłaty gwarantowanych kwot.

Jeśli mamy kilka depozytów w jednym banku, nie będą one traktowane odrębnie. Jeśli ich suma przekracza poziom gwarantowany, to w przypadku bankructwa banku klient dostanie równowartość 100 tys. euro. Jeśli mamy kilka depozytów w kilku bankach, to każdy z nich jest traktowany odrębnie. Jeżeli wysokość każdego z nich nie przekracza progu gwarantowanej kwoty w momencie upadłości banku, a dokładniej po 20 dniach, dostaniemy wszystkie oszczędności.

System gwarancji obejmuje depozyty w krajowych bankach, ale nie te zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych ani w oddziałach zagranicznych banków. Prawo pozwala, żeby oddział mógł przystąpić do BFG. Ustawa wchodzi w życie 31 grudnia.

Sejm przegłosował wczoraj nowelizację ustawy o państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki zmianom w prawie BGK będzie mógł emitować listy zastawne. „Umożliwienie Bankowi Gospodarstwa Krajowego emisji listów zastawnych mogłoby stanowić istotne narzędzie refinansowania tego obszaru działalności banku, co jednocześnie stworzyłoby możliwość wykorzystania innych źródeł na finansowanie pozostałej działalności” – napisano w uzasadnieniu .

BGK będzie mógł obniżyć fundusze własne przez wpłatę pieniędzy do budżetu państwa albo przez nieodpłatne przekazanie na rzecz Skarbu Państwa będących w posiadaniu banku skarbowych papierów wartościowych, akcji lub udziałów. Może to się stać, gdy fundusze własne banku będą na poziomie znacznie wyższym (ustawa nie definiuje jak bardzo) niż wymagany przez nadzorcę.

W takim przypadku rada nadzorcza może obniżyć fundusz statutowy.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień