Fundusze sektorowe: inwestycja z podwyższonym ryzykiem

Inwestycja w spółki z jednej branży może dać większy zysk, ale też dużą stratę. Dlatego trzeba być ostrożnym

Publikacja: 22.06.2011 01:15

Fundusze sektorowe: inwestycja z podwyższonym ryzykiem

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Inwestycja w akcje jest z samej swojej natury ryzykowna. Sposobem na ograniczenie ryzyka jest włożenie do portfela akcji spółek zajmujących się zróżnicowaną działalnością. Jeśli jakaś branża przeżywa dekoniunkturę, odbija się to tylko na części portfela inwestycyjnego. Zasady tej powinni trzymać się zarówno indywidualni inwestorzy giełdowi, jak i zarządzający uniwersalnymi funduszami akcyjnymi.

Są jednak takie fundusze, które realizują odwrotną strategię, a więc koncentrują się na akcjach z jednego segmentu. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup jednostek takich funduszy, godzą się na podwyższone ryzyko nawet w stosunku do uniwersalnych funduszy akcyjnych. Zazwyczaj liczą na osiągnięcie ponadprzeciętnej stopy zwrotu.

Niewielki wybór na naszej giełdzie

Polska giełda jest rynkiem średniej wielkości. Dużą płynnością charakteryzują się tylko akcje największych spółek. Dlatego możliwości budowania funduszy sektorowych, kupujących wyłącznie papiery notowane na naszym parkiecie, są umiarkowane.

Giełda wylicza aż 11 indeksów branżowych. Jednak tylko sześć z nich powstaje na podstawie notowań więcej niż dziesięciu spółek, a jeden – ponad 30 firm. Dodatkowo trzeba pamiętać, że tylko część tych akcji łatwo jest kupić lub sprzedać.

Na przykład indeks branży budowlanej powstaje na podstawie notowań 31 spółek, ale jego wartość w ponad 50 proc. zależy od wycen czterech firm z największą kapitalizacją. Akcje pozostałych spółek mogą być atrakcyjne tylko dla niewielkiego funduszu sektorowego. Duży inwestor nie będzie w stanie wypełnić nimi znaczącej części portfela z powodu niewielkiej podaży. Próba dokonania przez taki fundusz dużych zakupów natychmiast podbiłaby cenę papierów.

Akcje z całego regionu

Budowa funduszu sektorowego, który kupuje wyłącznie akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, a jednocześnie ma zdywersyfikowane (zróżnicowane) aktywa, jest więc dość trudna. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest poszerzenie geograficznego zakresu działania funduszu. Wtedy zarządzający dobiera do portfela spółki z kilku rynków środkowoeuropejskich, a nie tylko z polskiego.

Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Pierwsza to geograficzna dywersyfikacja ryzyka: ewentualne problemy polskiego sektora finansowego czy budowlanego, wynikające z lokalnych uwarunkowań, będą miały wpływ tylko na notowania części portfela.

Drugi plus takiej strategii to kilkakrotne zwiększenie puli spółek, spośród których zarządzający może dokonywać wyboru (w tym spółek o wystarczającej płynności).

Inna możliwość to pomnażanie pieniędzy w funduszu sektorowym o zasięgu globalnym. TFI wykorzystują wtedy fakt przynależności do globalnych grup kapitałowych i albo oferują bezpośredni zakup certyfikatów funduszy zagranicznych (np. luksemburskich), albo tworzą fundusz, który wszystkie środki inwestuje w certyfikaty funduszu zagranicznego. Wśród funduszy sektorowych oferowanych polskim inwestorom przeważają właśnie tego typu produkty.

Kluczowy może być wybór branży

O sukcesie lub porażce funduszu sektorowego decydują nie tylko umiejętności osoby kupującej akcje do portfela, ale też wybór branży. Aby umożliwić zarobek potencjalnym inwestorom, TFI powinny celować w te sektory, które mają szansę rozwijać się ponadprzeciętnie szybko. Z drugiej strony muszą też dbać o to, by nowo wprowadzany fundusz zyskał zainteresowanie klientow. Trzeba więc uważać, czy nie jest wprowadzany na rynek zbyt późno, np. w szczycie koniunktury w danej branży. Wtedy potencjał wzrostu może być już w znacznym stopniu wykorzystany.

Fundusze skoncentrowane na firmach z wybranych branż można znaleźć w ofercie wszystkich większych towarzystw. Za ich pośrednictwem krajowi inwestorzy mogą postawić na spółki zajmujące się nieruchomościami i budownictwem, produkcją żywności, usługami finansowymi, surowcami, energetyką, ekologią czy zaawansowanymi technologiami.

Oferta jest z pewnością ciekawa, ale należy do niej podchodzić ostrożnie. Nawet gdy inwestujemy większość środków w akcje, fundusze sektorowe nie powinny być podstawowym składnikiem portfela, a jedynie jego uzupełnieniem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.ceregra@rp.pl

Niewielkie firmy są mniej przewidywalne

Pośrednią kategorią pomiędzy klasycznymi, uniwersalnymi funduszami akcji a funduszami sektorowymi są fundusze małych i średnich spółek. W ich przypadku kryterium doboru papierów do portfela nie jest rodzaj prowadzonej działalności, tylko wielkość przedsiębiorstwa. Szczyt popularności tych produktów przypadł na okres przed kryzysem finansowym. Popyt na jednostki był tak duży, że zmusił wiele towarzystw do wstrzymania sprzedaży. Dopóki indeksy giełdowe rosły, także fundusze inwestujące w akcje mniejszych spółek notowały spektakularne sukcesy. Gdy jednak jesienią 2007 r. trend się odwrócił, ich posiadacze ponieśli jeszcze większe straty niż osoby, które zainwestowały w uniwersalne fundusze akcyjne.

Fundusze sektorowe w wybranych TFI

- TFI Allianz Polska proponuje dwa subfundusze sektorowe. Allianz Budownictwo 2012 inwestuje głównie w akcje spółek świadczących usługi budowlane, produkujących materiały budowlane oraz inwestujących w nieruchomości lub zarządzających nieruchomościami, a także w akcje innych spółek, których działalność może być związana z Euro 2012. Natomiast Allianz Akcji EcoTrends inwestuje do 100 proc. aktywów w tytuły uczestnictwa subfunduszu Allianz-dit Global EcoTrends. Ich wartość zależy od wycen spółek związanych z sektorami energii odnawialnej, kontrolą zanieczyszczeń środowiska naturalnego oraz czystej wody.

- Aviva Investors Nowych Spółek koncentruje się na akcjach przedsiębiorstw notowanych na GPW nie dłużej niż przez trzy lata. Nie jest to więc klasyczny fundusz sektorowy, bo zarządzający może sięgać po firmy z różnych branż. Bardziej precyzyjnie określona jest strategia subfunduszu Aviva Inwestors Nowoczesnych Technologii. Podstawowym składnikiem potfela są spółki reprezentujące nowoczesne technologie, m.in. z branży informatycznej, telekomunikacyjnej, medialnej i biotechnologicznej.

- Arka BZ WBK Energii inwestuje w spółki związane z szeroko pojętą branżą energetyczną. Działalność tych firm może obejmować np. produkcję, transmisję, dystrybucję, import lub eksport energii elektrycznej; poszukiwanie, wydobycie lub przetwarzanie nośników energii elektrycznej; eksploatację rurociągów, terminali, tankowców i platform wiertniczych; produkcję komponentów oraz serwis usług dla spółek z wymienionych obszarów. Fundusz działa w skali globalnej.

- BPH Globalny Żywności i Surowców inwestuje głównie w akcje spółek związanych z sektorem żywnościowym i surowcowym oraz instrumenty finansowe odzwierciedlające kurs towarów giełdowych lub indeksów surowcowych, w tym w jednostki specjalistycznych funduszy. Z kolei w BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej przynajmniej 70 proc. aktywów inwestowane jest w akcje spółek prowadzących działalność budowlaną, deweloperską lub hotelarską w tej części kontynentu.

- Investors FO TFI to następca DWS TFI. Towarzystwo ma w ofercie pięć funduszy sektorowych. Investor Agrobiznes, Investor Gold Otwarty oraz Investor Zmian Klimatycznych inwestują przede wszystkim w certyfikaty zagranicznych funduszy o zbliżonej strategii. Investor Nieruchomości i Budownictwa opiera się w połowie o tytuły uczestnictwa zagranicznych funduszy, jednak uzupełnia portfel o akcje spółek z branży budowlanej i nieruchomościowej notowanych na GPW. Wreszcie Investor Infrastruktury i Informatyki lokuje większość aktywów w akcje spółek, które korzystają dzięki inwestycjom w infrastrukturę publiczną oraz sektory usług informatycznych i nowych technologii. Benchmarkiem (punktem odniesienia) dla tego funduszu jest w 50 proc. indeks WIG Budownictwo i w 50 proc. WIG Informatyka.

- Idea Surowce Plus inwestuje w papiery wartościowe skorelowane z rynkiem surowców i towarów.

- ING TFI proponuje pięć subfunduszy sektorowych, inwestujących za pośrednictwem tytułów uczestnictwa zagranicznych funduszy o odpowiedniej strategii. W ten sposób pomnażają pieniądze uczestników: ING Sektora Biotechnologii, ING Sektora Energii, ING Sektora Farmacji i Usług Medycznych, ING Sektora Użyteczności Publicznej oraz ING Sektora Żywnościowego. Ofertę uzupełniają subfundusze ze słowem „środkowoeuropejski" w nazwie, skoncentrowane na sektorach budownictwa i nieruchomości, finansowym, sektorach defensywnych oraz sektorach wzrostowych. Tu zarządzający dokonują bezpośrednich inwestycji w akcje: notowane na GPW oraz na rynkach regulowanych w innych krajach Europy Środkowej.

- Opera Substantia.pl to subfundusz surowcowy inwestujący w akcje spółek surowcowych, ETF oraz tytuły uczestnictwa w zagranicznych funduszach.

- Pioneer Surowców i Energii inwestuje w tytuły uczestnictwa zagranicznych funduszy ze swojej grupy kapitałowej.

- PKO TFI oferuje cztery subfundusze sektorowe: PKO Surowców Globalny, PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny, PKO Dóbr Luksusowych Globalny oraz PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. Wszystkie mają prawo inwestować zarówno bezpośrednio w akcje spółek ze wskazanego sektora, jak i tytuły uczestnictwa funduszy, których polityka inwestycyjna ma na celu odzwierciedlenie składu indeksu akcji spółek z wybranej branży.

- Skarbiec Rynków Surowcowych inwestuje przede wszystkim w jednostki uczestnictwa funduszy surowcowych. Portfel uzupełniają akcje spółek związanych z wydobyciem, transportem i przetwórstwem surowców. Dwa inne subfundusze tego TFI – koncentrujące się na sektorze finansowym oraz nieruchomościach – zostały przekształcone w inne produkty. Obecnie koncentrują się na wyszukiwaniu spółek o najwyższym potencjale wzrostu niezależnie od sektora, w którym działają.

Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Ekonomia
Technologia zmieni oblicze banków, ale będą one potrzebne klientom
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy