Zmiany podatkowe w zasadach oferowania leasingu konsumenckiego weszły w życie 1 lipca. Nie spowodowało to wysypu ofert firm leasingowych dla osób indywidualnych. Większość firm leasingowych planuje wprowadzić ten produkt do oferty dopiero na przełomie roku. Powód?. Leasing konsumencki miał z założenia podlegać także regulacjom znowelizowanej ustawy o kredycie konsumenckim i do ich wejścia firmy leasingowe wstrzymywały się z ofertą. Nowelizacja prawa o kredycie konsumenckim choć już została podpisana przez prezydenta, ma wejście w życie 18 grudnia. Okazuje się jednak, że nie każda umowa leasingu dla osób indywidualnych będzie podlegać pod te nowe regulacje.
— Na pewno ustawa o kredycie konsumenckim obejmie umowy czystego leasingu finansowego oraz leasingu operacyjnego, w których leasingodawca zobowiąże klienta do odkupu przedmiotu po okresie umowy. Czyli nastąpi przeniesienie własności — tłumaczy Andrzej Krzemiński, prezes EFL, największej firmy leasingowej na rynku.
Z kolei prawie o kredycie konsumenckim nie będą podlegać umowy leasingu finansowego w których nie będzie mowy o przeniesieniu własności, czyli de facto umowy najmu.
— Naszym zdaniem ustawa nie obejmie też umów leasingu operacyjnego w których to klient zażąda przeniesienia własności po zakończeniu jej trwania — tłumaczy Krzemiński.
Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na firmy dodatkowe obowiązki związane z zapewnianiem np. informacji klientom, w tym materiałów edukacyjnych po to by mogli podjąć świadomą decyzję. Klient ma prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny.