Szefowa MFW, Christine Lagarde wyraziła zadowolenie ze znacznego postępu w kwestii rozwiązywania kryzysu finansowego strefy euro. - Z zadowoleniem przyjmuję kroki podjęte przez przywódców strefy euro dla stworzeniu kompleksowych ram do rozwiązywania kryzysu w regionie, jestem też podbudowana znaczącym postępem osiągniętym na wielu frontach – głosi jej oświadczenie.
W sprawie Grecji „porozumienie o kluczowych parametrach udziału sektora prywatnego ma ogromne znaczenie dla lepszego załatwienia sprawy długu. Wynika z realistycznej oceny greckiej gospodarki i z odpowiedniego podziału ciężarów na sektory państwowy oraz prywatny. Zamierzam więc zalecić zatwierdzenie przez zarząd MFW wypłaty kolejnej transzy naszej pożyczki w ramach bieżącego programu" – dodała.
Prezes Banku Światowego, Robert Zoellick uznał nocne uzgodnienia z Brukseli za pierwszy ważny krok pozwalający zyskać na czasie, potrzebnym do naprawy gospodarek mających problemy. - Mam nadzieję, że ten ważny krok doprowadzi do kolejnych działań, które pomogą powrócić gospodarce światowej na ścieżkę wzrostu. Potrzebne będą jednak dalsze trudne decyzje, bo problemów nie da się rozwiązać machaniem czarodziejską różdżką. Za środową decyzją muszą pójść następne kroki – powiedział w Manili.
Jose Manuel Barroso
poinformował, że zamierza powierzyć komisarzowi ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehnowi dodatkowy zakres odpowiedzialności. Zostanie wiceszefem komisji ds. gospodarczo-walutowych i euro. - Komisarz ze specjalnymi zadaniami dotyczącymi euro jest sygnałem, że chcemy, by zarządzanie euro odbywało się w ramach wspólnoty – dodał Barroso.