Umowę z KIR w sprawie realizacji przelewów w systemie rozliczeń płatności natychmiastowych zawarły trzy banki, w tym Millennium, a 31 podpisało listy intencyjne.
Wprowadzenie tego systemu wiąże się ze znaczącym przyspieszeniem realizacji transakcji. Obecnie przelewy krajowe w systemie ELIXIR docierają do odbiorcy po kilku godzinach od ich zlecenia, a niekiedy następnego dnia. Standardowe przelewy międzybankowe muszą trafić na jedną z trzech sesji rozliczeniowych w dniu powszednim, a w weekendy nie są realizowane.
Nowy system KIR ma ruszyć na początku kwietnia i umożliwi dokonywanie przelewów do kwoty 100 tys. zł online przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Czas dostępności usługi oraz maksymalna kwota transakcji będą ustalane przez poszczególne banki. – Usługę dla klientów korporacyjnych chcemy uruchomić jak najszybciej po udostępnieniu systemu przez KIR. W drugiej kolejności zostanie udostępniona również dla klientów indywidualnych – tłumaczy Maciej Walęczak, dyrektor wydziału rozwoju produktów w departamencie bankowości transakcyjnej Millennium.
Także inne banki deklarują, że chcą wdrożyć nową usługę. – Rozpoczęliśmy współpracę z KIR mającą na celu przystąpienie do rozliczeń w ramach nowego systemu. Uruchomienie usługi przelewów natychmiastowych zostało zaplanowane w ING Banku Śląskim w drugim półroczu 2012 r. – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego.
Bank BPS planuje wprowadzić tę usługę w lipcu, a Bank BPH w drugiej połowie roku. Największy na rynku PKO BP analizuje możliwość wprowadzenia nowych przelewów, jednak nie zadeklarował, kiedy to zrobi. Przedstawiciele Millennium tłumaczą, że przelewy natychmiastowe będą usługą odrębną, dodatkową w stosunku do standardowych realizowanych przez system ELIXIR. Oba typy przelewów będą funkcjonować równolegle, a opłaty za przelewy natychmiastowe będą inne niż za standardowe i na początku funkcjonowania będą wyższe.