Teoretycznie jest tak, że kiedy stopy procentowe są podnoszone, fundusze obligacji notują gorsze wyniki. Ale dotyczy to przede wszystkim funduszy, które większość pieniędzy inwestują w obligacje długoterminowe o stałym oprocentowaniu. Do grupy tej należą fundusze obligacji skarbowych.
Ostatnia podwyżka stóp (RPP podjęła w tej sprawie decyzję 9 maja) według większości analityków była na tyle mała, że nie wpłynie w widoczny sposób na efekty tego typu inwestycji. – Perspektywy dla obligacji długoterminowych nie zmienią się, jeśli inwestorzy zagraniczni nadal tak chętnie jak dotychczas będą kupować nasze papiery – mówi Paweł Mizerski, zarządzający w Axa TFI.
Od początku roku fundusze obligacji radzą sobie dobrze. Od stycznia do maja zarobiły średnio ponad 3,2 proc. To właśnie efekt dużego zainteresowania naszymi obligacjami ze strony inwestorów zagranicznych. Funduszom sprzyjał również spadek inflacji (obecnie wynosi 4 proc.) przy stosunkowo wysokich stopach procentowych (4,75 proc.).
Ekonomiści prognozują, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać wolniej. Tempo wzrostu spadnie z 4,3 do 2,7 proc. w 2012 r. Ale i tak będzie należeć do najwyższych w Unii Europejskiej.
– Jeśli pojawiać się będą kolejne oznaki spowolnienia polskiej gospodarki, RPP nie będzie miała podstaw do dalszych podwyżek stóp. To powinno sprzyjać rynkowi długu – mówi Krzysztof Izdebski, zarządzający w Union Investment.