Arnaud Montebourg
, minister ds. "odbudowy zdolności produkcyjnych" (fr.
redressement productif
) w rządzie
Jeana-Marca Ayrault
Aktualizacja: 11.06.2012 12:00 Publikacja: 11.06.2012 11:40
Foto: ROL
Arnaud Montebourg
, minister ds. "odbudowy zdolności produkcyjnych" (fr.
redressement productif
) w rządzie
Jeana-Marca Ayrault
stwierdził, że jego zdaniem najlepszą drogą rozwoju
France Telecom
byłoby połączenie spółki z
Deutsche Telekom.
Tak, aby oba koncerny stworzyły ponadnarodową grupę na modłę
EADS
- donosi agencja
Bloomberg
w powołaniu na francuski dziennik
Journal du Dimanche
. Według francuskiego dziennika francuski minister rozmawiał już o tym ze
Stephanem Richardem
, prezesem zarządu France Telecom. Taka fuzja miałaby zająć najbliższe kilka lat.
Są precedensy
Trudno o jakiekolwiek analizy na tak wstępnym stadium pomysłu, o ile faktycznie można go już nazwać pomysłem. Na znacznie mniejszą skalę podobną operację zafundowali sobie Finowie i Szwedzi, łącząc Telię z Sonerą. Z tym, że połączona firma ma obroty na poziomie 11 mld euro rocznie, podczas gdy tylko France Telecom ma 45 mld euro przychodów. Deutsche Telekom jest jeszcze większe. Połączone spółki utworzyłyby giganta o przeszło 100 mld euro rocznych przychodów i około 500 tys. zatrudnionych. Polityczne targi o taką operację pomiędzy Paryżem a Bonn prawdopodobnie zajęłyby nie mniej czasu, niż sam proces połączenia i integracji. Tak długo, że meritum sprawy mogłyby w tych targach utonąć.
Z drugiej jednak strony, konsolidacja - operacyjna i kapitałowa - na telekomunikacyjnym rynku idzie wciąż na przód, a FT i DT jest w tym procesie całkiem po drodze. Śmiałą operacją (choć efekty nie są jeszcze zupełnie jasne) było połączenie przez oba koncerny sieci komórkowych w Wielkiej Brytanii, po której nastąpiło utworzenie wspólnej spółki zakupowej. W Polsce decyzją właścicieli, sieci PTK Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej także są uwspólniane.
Wprawdzie po rynku rozchodzą się również plotki, że DT - przytłoczone fiaskiem sprzedaży T-Mobile w USA - rozważa całkowite wyjście z brytyjskiego rynku, to jednak oficjalnie takie insynuacje są bardzo stanowczo ucinane. Całkowite połączenie obu spółek - choć wydaje się bardzo trudne - byłoby logicznym następstwem już zaistniałych faktów.
Ile w tym polityki?
Obserwatorowi z zewnątrz trudno ocenić wpływ polityki z oba koncerny, chociaż na podstawie wiarygodnych opinii można stwierdzić, że przynajmniej we Francji jest bardzo silny. Jest tajemnicą poliszynela, że po wiosenne zmianie rządu we Francji rozwój sytuacji na szczycie France Telecom z napięciem śledzą nie tylko pracownicy tej spółki, ale również zależnej Telekomunikacji Polskiej. Ewentualne zmiany mogę się bowiem rozejść na zasadzie fali na wodzie znacznie niżej. Jak w polskich koncernach po wyborach parlamentarnych.
Połączenie francuskiego operatora narodowego z Deutsche Telekom byłoby zaś już nie tylko małą "polityczką", ale przedmiotem polityki międzynarodowej, ponieważ niemiecki skarb państwa ma pokaźne udziały w Deutsche Telekom. Oba rządy musiałby się zatem wyrzec części wpływu na oba koncerny i ustalić nie tylko wspólną strategię rozwoju nowej grupy, ale także wspólną strategię rozwoju narodowych rynków telekomunikacyjnych, na których oba koncerny odgrywają pierwszoplanową rolę.
Chociaż operacja wydaje się trudna, dla polityka prawdopodobnie nie jest niemożliwa.
Pomysłodawca, o ile za takiego można uważać Arnauda Montebourga, zasłynął kilkoma publicznymi stwierdzeniami raczej kolidującymi z logiką wielkiego biznesu. Otóż stanowczo protestuje on przeciw przenoszeniu przez francuskie koncerny, z przyczyn ekonomicznych, produkcji poza Francję, co uważa za "upokorzenie" dla francuskiej gospodarki.
Stwierdził również, że iPhone jest owocem pracy wykorzystywanych chińskich robotników, którzy odbierają zajęcie Francuzom, a najlepszym sposobem na wszystkie te patologie są odpowiednie bariery celne i protekcjonizm. Wieloletni członek partii socjallistycznej, choć z zawodu adwokat, nie miał w czasie swojej kariery doświadczeń w biznesie. To raczej typ działacza partyjnego, parlamentarzysty i samorządowca. Inną sprawą jest jego pozycja we francuskim rządzie i możliwośc forsowania trudnych pomysłów. Utworzenie resortu, którym kieruje uważa się przede wszystkim za bezpośrednią realizację haseł socjalistów, którzy do wyborów szli pod hasłem uspokojenia rozchwianych rynków i przywrócenia stabilizacji. Na czym ma polegać samo "uzdrowienie produkcji" do końca nie wiadomo.
Plotki a sprawa polska
Z punktu widzenia polskiego rynku połączenie obu koncernów oznaczałoby faktyczne połączenie PTK Centertel z Polską Telefonią Cyfrową, zapewne na wzór fuzji na rynku brytyjskim.
Operacja po części już jest realizowana, jako projekt uwspólnienia sieci telekomunikacyjnej obu firm. Pozostałaby decyzja co do istnienia obu marek (w Wielkiej Brytanii zostały zachowane), a więc integracji pionów marketingu i promocji, i ewentualne uwspólnienie sieci sprzedaży. Formalne połączenie obu polskich spółek wcale nie musiałby być koncernom na rękę.
Co by więc się nie wydarzyło na wielkiej politycznej arenie, dla polskiego rynku wcale nie musi mieć większego znaczenia, niż już podjęte czysto biznesowe decyzje.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Obniżona po konsultacjach projektu aukcji częstotliwości 700 i 800 MHz cena wywoławcza za blok pasma wynosi 356 mln zł. Resort cyfryzacji ma już ustalenia z Ukrainą.
Trzeci kwartał br. przyniósł telekomunikacyjnej grupie wyhamowanie spadku przychodów widocznego w pierwszej połowie roku – spodziewają się biura maklerskie ankietowane przez „Parkiet”.
Prawo Komunikacji Elektronicznej to ustawa, która ma poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnić konsumentom lepszą ochronę. Nowe zasady wejdą w życie 10 listopada. Część osób mogła już otrzymać informacje w tej sprawie od swojego operatora. Co konkretnie ma się zmienić?
Play intensyfikuje działania skierowane do przedsiębiorców. Właściwa strategia i spójność działań pozwoliły firmie osiągnąć sukces, który teraz planuje powtórzyć w obszarze usług dla biznesu.
Nie jest pewne, czy Unia Europejska weźmie sobie do serca rekomendacje Mario Draghiego. Jeśli jednak to zrobi, można być pewnym, że w sektorze telekomunikacyjnym będzie skandal.
Urząd Komunikacji Elektronicznej zamknął konsultacje planu zagospodarowania cennych częstotliwości dla sieci 5G. Wziął w nich udział... jeden telekom. To jednak nie oznacza, że pasmo mało kogo obchodzi. Wręcz przeciwnie. Teraz ruch po stronie rządu.
Pierwsze nowe oferty telekomów na usługę przewodowego dostępu do internetu w połączeniu z umową krótszą niż na rok to znak, że wielkimi krokami zbliża się ważny okres handlowy m.in. dla telekomów. Co w tym roku będzie hitem okresu „back to school”?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas