Przez trzy wcześniejsze lata były gorsze od średniego rezultatu w grupie, natomiast w ubiegłym roku blisko o 3 pkt proc. lepsze. Zmiana ta nie jest przypadkowa. W innych funduszach z oferty PZU TFI również widać poprawę. Genezy tego stanu należy szukać w zmianach kadrowych, od których rozpoczęła się modyfikacja sposobu zarządzania.
PZU Akcji Krakowiak jest zarządzany zespołowo. W procesie tym bierze udział komitet inwestycyjny, zespół analityków i zarządzających. Komitet zatwierdza kwartalne strategie inwestycyjne, rekomendowaną strukturę portfeli oraz listę inwestycyjną zawierającą dozwolone instrumenty finansowe. Dział analiz, którym kieruje Michał Szpin, przygotowuje analizy spółek, a także odbywa spotkania z ich przedstawicielami.
Zarządzającym funduszem jest Kamil Gaworecki. Portfel PZU Akcji Krakowiak ma pasywny charakter. Przypomina portfel indeksowy. Znajduje się w nim aż 187 pozycji, co mocno zbliża jego strukturę do indeksu WIG. Taki charakter portfela ogranicza ryzyko popełnienia błędów, ale zmniejsza także pozytywny wpływ pojedynczych decyzji inwestycyjnych. Zgodnie ze strategią funduszu rola doboru spółek jest ograniczona, ale nie można powiedzieć, że w ogóle nie ma znaczenia. Przykładowo w pierwszym półroczu 2011 sprzedano akcje takich firm, jak: PBG, CEDC oraz Hydrobudowa Polska. Dzięki temu zmniejszono potencjalne straty z tych akcji.
Analiza sprawozdań potwierdza, że zarządzający z PZU Asset Management byli dotychczas dosyć aktywni. Udział akcji w portfelu wahał się od 69,3 proc. w połowie 2009 r. do 101,7 proc. w połowie 2012 r. Fundusz ma dobrze dopasowany portfel do realizowanej koncepcji. Poprawa jego wyników idzie w parze z bezpieczeństwem, o czym świadczy m.in. stosunkowo niski poziom zmienności stóp zwrotu. Wyraźnym plusem są także relatywnie niskie koszty ponoszone przez klientów.