Opinie były zgodne, że w nadchodzących latach przed Europą stoi wiele wyzwań.
Liderzy bez zmian
Podobnie jak w ubiegłym roku, pierwsza trójka największych spółek regionu nie uległa zmianie. Liderem jest PKN Orlen, który w 2012 r. odnotował wzrost przychodów o 10,5 proc. Wynik jest znacznie lepszy niż pozostałych spółek ze ścisłej czołówki zestawienia. Wicelider, węgierski MOL, poprawił bowiem przychody tylko 0,6 proc., a zajmująca trzecią pozycję Skoda Auto z Czech zwiększyła przychody o 1,8 proc. To kolejne zestawienie potwierdzające, że w naszym regionie zdecydowanie największymi przedsiębiorstwami są reprezentanci branży paliwowej, zazwyczaj kontrolowani przez Skarb Państwa. Do szóstej pozycji firmy zajmują te same miejsca co rok temu, a autorem największego awansu w rankingu wśród spółek z pierwszej dziesiątki zestawienia – z pozycji 32 na siódmą – jest ukraińska DTEK zajmująca się wydobyciem węgla i sprzedażą energii. W 2012 r. jej przychody wzrosły ponad dwukrotnie głównie dzięki przejęciu szeregu spółek, jak Dniproenergo, Zakhidenergo, Donetskoblenergo. Kolejną ukraińską firmą, która awansowała w tegorocznym rankingu, jest Energorynok, która z 7,7 mld euro przychodów zajmuje już ósmą pozycję w rankingu.
Znacząco – o 92 miejsca, na 112. pozycję – awansowała słoweńska Grupa GEN-I, a czeski Energeticky a prumyslovy holding poprawił notowania o 71 miejsc, zajmując 126. pozycję.
Największy awans wśród polskich firm należał do Grupy Azoty, która przesunęła się z pozycji 144. na 98.
Banki z Polski
Niejednoznaczna jest ocena branży finansowej. Z jednej strony widać stagnację w sektorze ubezpieczeniowym, gdzie spółki odnotowały średni spadek składki przypisanej brutto na poziomie 0,2 proc. Dobre są natomiast wyniki sektora bankowego, którego instytucje odnotowały w 2012 r. średni wzrost sumy aktywów o 6,6 proc. i zwrot na kapitale własnym w wysokości 9,5 proc.
PKO Bank Polski ponownie utrzymał pozycję regionalnego lidera pod względem sumy bilansowej, wyprzedzając czeski CSOB. Odnotował 10-proc. wzrost aktywów liczony w euro w 2012 roku, przy jednoczesnym spadku zysku netto o 3 proc. Spośród banków z pierwszej dziesiątki rankingu największym wzrostem aktywów (o 21 proc.) mógł się pochwalić ING Bank Śląski, co pozwoliło mu na awans z 11. na 8. pozycję. 37 spośród 50 analizowanych instytucji finansowych odnotowało w 2012 roku wzrost aktywów. Najliczniejszą reprezentację w zestawieniu 50 największych banków nadal ma Polska z 15 przedstawicielami. Na kolejnych miejscach znajdują się Czechy i Węgry.