W Atenach właśnie zakończyły się rozmowy eurogrupy - ministrów finansów 18 krajów strefy euro. Obrady poprzedziło trwające miesiąc dokładne badanie greckich finansów publicznych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską - tzw. Trojke.

Grecja korzysta z międzynarodowego wsparcia finansowego od maja 2010 roku. W zamian za kredyty zobowiązała się do przeprowadzenia gruntownych reform polityki budżetowej i mimo krytyki tzw. Trojki, iż reformy idą nie dość szybko, to rządowi greckiemu udało się spełnić wszystkie wymagania i osiągnąć wymagane cele.

Szef eurogrupy, minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem, chwaląc wysiłki Aten poinformował, że nowa pomoc zostanie udzielona w trzech transzach, a pierwsza z nich w kwocie 6,3 mld euro będzie wypłacona pod koniec kwietnia, co pozwoli Grecji na wykup jej zapadalnych w maju obligacji. Kolejne transze, opiewające na miliard euro każda, Ateny otrzymają w czerwcu i lipcu - o ile osiągnie określone wskaźniki budżetowe.

Ustalona przez eurogrupę pomoc nie obejmuje wkładu MFW, który jest wypłacany oddzielnie.