Aktualizacja: 12.12.2024 21:11 Publikacja: 30.08.2022 17:14
Foto: PAP/Jerzy Muszyński
Wykryto 11 przypadków przekroczeń norm zawartości metali toksycznych u ryb z Odry - informuje „Rzeczpospolitą” Główny Inspektorat Weterynarii. W 5 przypadkach była to rtęć, w 4 - ołów, a w 2 – kadm. Monika Surma z GIW precyzuje, że „te przekroczenia odnoszą się do środków spożywczych i nie wskazuje to na przyczynę zatrucia tymi metalami”.
Co więc zatruło ryby w Odrze? Główny Inspektorat Weterynarii nie odpowiada na nasze pytania, podobnie jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska. „Otrzymujemy takie same, wymijające odpowiedzi. Mam wrażenie, że służby chcą coś przed nami ukryć” – komentuje dla „Rzeczpospolitej” Katarzyna Czupryniak, specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Wodnych, Fundacja WWF Polska. I dodaje, że choć GIOŚ publikuje wyniki próbek, nic z nich nie wynika. „Inspekcja Weterynaryjna nie ujawnia na przykład ile z badanych ryb było na granicy normy. Powinniśmy otrzymać komplementarne wyniki tych badań bo to jest informacja publiczna. Niestety tak nie jest” – mówi Katarzyna Czupryniak z WWF.
Geopolityka, geografia i geometria czasem dają się połączyć i coś dobrego może z tego wyniknąć. Jednym z takich momentów było spotkanie przedstawicieli różnych europejskich inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju zorganizowane na mazowieckiej wsi. Wydarzenie, które odbyło się w pierwszy weekend adwentu, połączyło perspektywy wiejskie, miejskie, rolnicze i unijne, aby znaleźć wspólny wątek w kierunku bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego systemu rolno- żywnościowego.
Dominika Lasota z Inicjatywy Wschód przedstawiła propozycję powołania "superfunduszu klimatycznego", który miałby służyć radzeniu sobie ze skutkami kataklizmów, spowodowanych zmianami klimatycznymi. - Niech winowajcy zapłacą za te szkody - mówiła.
Turyści, którzy w najbliższych dniach wybierają się nad Morskie Oko w Tatrach, powinni przygotować się na utrudnienia. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, na popularnej trasie planowany jest remont.
Udało się zneutralizować zabójczą toksynę w dopływie Odry. Ekolodzy studzą zapał minister klimatu, twierdząc, że całej rzeki nie da się zalać perhydrolem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Na rzece Kłodnica, która wpływa do Odry, rozpoczęto eksperyment, który ma zatrzymać zakwit „złotej algi”. W ciągu kilku ostatnich dni na jeziorze Dzierżno Duże na Śląsku padło z tego powodu ponad 12 ton ryb.
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Transmitowane na żywo posiedzenia sztabu kryzysowego w sprawie powodzi pokazują prawdę o zarządzaniu kryzysowym w Polsce. Niestety, znajduje się ono w głębokim kryzysie.
Przez Brzeg Dolny w województwie dolnośląskim przechodzi fala kulminacyjna. Stan Odry osiągnął tam 942 cm, o ponad trzy metry więcej niż wynosi stan alarmowy (630 cm).
Ok. 770 cm ma mieć fala powodziowa, która przechodzi przez Oławę. To oznacza, że jest ona niższa niż zakładano - wynika z informacji przekazywanych przez burmistrza Oławy, Tomasz Frischmanna.
W kopalni Ziemowit testowano nowy system do oczyszczania solanek kopalnianych. Prace nad nim prowadzi Główny Instytut Górnictwa (GIG) – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Śląska oraz Polska Grupa Górnicza.
Nikt nie chce wyłożyć 1,5 mld zł na odsalanie. Nic dziwnego, to sporo. Pilotaże mogą kosztować znacznie mniej, ale nikt nie rozmawia z innowatorami. Kopalnie wydają zyski na premie, a koszty ratowania środowiska przerzucają na zwykłych Polaków.
Szymon Hołownia będzie kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta Polski. Wspólny kandydat koalicji jest możliwy w drugiej turze – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, Polska 2050, Trzecia Droga.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas