Uczelnia związana z Ordo Iuris ma 14 studentów. Otrzymała 2,7 mln zł dotacji

Założona w 2021 roku uczelnia Collegium Intermarium i prowadząca ją fundacja otrzymała co najmniej 2,7 mln złotych z publicznej kasy. Na studiach dziennych kształci się na uczelni 14 studentów.

Publikacja: 07.03.2023 08:27

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej powstanie Collegium I

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej powstanie Collegium Intermarium

Foto: PAP/Mateusz Marek

O rządowym wsparciu dla uczelni związanej z Ordo Iuris informuje WP.pl. Na inauguracji uczelni, zorganizowanej w maju 2021 roku w Warszawie, pojawili się m.in. wicepremier Piotr Gliński i minister edukacji Przemysław Czarnek.

Jeszcze w tym samym roku i w 2022 roku uczelnia i prowadząca ją fundacji otrzymały od MEiN i podlegającego wicepremierowi Glińskiemu Narodowego Instytutu Wolności dotacje na niemal 2,7 mln zł.

Jak wylicza wp.pl, na studiach dziennych na kierunku prawo kształci się 14 studentów. Więcej jest na studiach podyplomowych, ale za ich kształcenie płaci Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Czytaj więcej

Ordo Iuris chce zdegradować większość Kościołów

Założycielami uczelni są osoby z fundacji Edukacji do Wartości. Są związani z Fundacją na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Rektorem jest Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, a szefem rady powierniczej uczelni jest Jerzy Kwaśniewski, prezes fundacji Ordo Iuris i Edukacja do Wartości.

Uczelnia w 2022 roku otrzymała m.in. 200 tys. zł na projekt "Przywracamy tradycje strzeleckie" i 300 tys. zł na "Festiwal nauki klasycznej: Akademia, Likejon, Uniwersytet".

Jak spożytkowano pieniądze? Pierwsze dofinansowanie ma podnieść kompetencje strzeleckie. W ramach programu zorganizowano trzy spotkania na strzelnicach w Warszawie i dwa wykłady otwarte. Dodatkowo zaplanowane są kolejne wyjścia na strzelnice i filmy promujące strzelectwo.

Collegium Intermarium otrzymało także 237,5 tys. zł na "rozwój samorządu studenckiego uczelni". Pieniądze przyznał Narodowy Instytut Wolności. Samorząd studentów uczelni stanowią wszyscy zapisani, czyli 14 osób.

Wsparcie od rządu otrzymała także Fundacja Edukacja do Wartości. Podlegający Piotrowi Glińskiemu Narodowy Instytut Wolności przekazał: 500 tys. zł na "budowę kapitałów żelaznych", 510 tys. zł na "rozwój organizacyjny", 300 tys. zł na "stworzenie forum debaty publicznej online" oraz 250 tys. zł na "rozwój think-tanku" fundacji.

Edukacja
Zabezpieczenia przed przeciekami. Matura specjalnie nadzorowana
Edukacja
Sondaż: Odchudzić podstawę programową w szkołach? Polacy podzieleni
Edukacja
Coraz mniej szkół z nauczaniem języka rosyjskiego
Edukacja
Czarnek chce wcześniejszych emerytur dla nauczycieli
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Edukacja
Badanie IPSOS: Jak ważne są dla nas zabytki
Edukacja
Czarnek do ZNP: O co chodzi? Takich nakładów na edukację dotąd nie było