Wojna w Strefie Gazy trwa. Beniamin Netanjahu traci sojuszników

Wielu najbliższych sojuszników Izraela publicznie zerwało stosunki z rządem premiera Beniamina Netanjahu za barbarzyńskie działania w Strefy Gazy i zamrożenie rozpaczliwie tam potrzebnej pomocy humanitarnej.

Publikacja: 25.05.2025 22:53

Beniamin Netanjahu na konferencji prasowej w Jerozolimie, 21 maja

Beniamin Netanjahu na konferencji prasowej w Jerozolimie, 21 maja

Foto: Reuters, Ronen Zvulun

amk

Portal Axios pisze, że po ataku 7 października 2023 roku, gdy Hamas uderzył na południe Izraela, zabił ponad 1200 osób i wziął 240 zakładników, podjęcie przez Netanjahu działań odwetowych spotkało się ze zrozumieniem i poparciem jego zagranicznych sojuszników.

Rośnie międzynarodowa krytyka Izraela

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, po zerwaniu w marcu zawieszenia broni i zablokowaniu dostaw żywności, wody i leków do Gazy, premier Izraela mierzy się z rosnącą krytyką popierających go wcześniej rządów. Wzrosła ona gwałtownie na początku maja, gdy Izrael rozpoczął operację ponownego zajęcia i zrównania z ziemią Gazy, wbrew oczekiwaniom odrzucając porozumienie dotyczące uwolnienia zakładników i zakończenia wojny.

Czytaj więcej

Czy Polacy chcą sankcji na Izrael? Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Jednym z niewielu sojuszników, którzy wciąż trzymają stronę Izraela, są Stany Zjednoczone, gdzie prezydent Donald Trump stanowczo i otwarcia opowiadał się dotychczas po stronie premiera Netanjahu, karząc dotkliwie amerykańskie uczelnie za propalestyńskie protesty, jakie miały tam miejsce.

Nawet jednak prezydent Trump miał prywatnie sugerować Beniaminowi Netanjahu, by ograniczył działania wojenne w Strefie Gazy i umożliwił pomoc humanitarną jej mieszkańcom.

Netanjahu reaguje na krytykę: Stoicie po złej stronie sprawiedliwości, ludzkości i historii

W miarę, jak rośnie liczba cywilnych ofiar w Strefie Gazy – według znanych danych przekroczyła ona 46 tys. osób, ale brytyjscy i amerykańscy naukowcy wskazują, że może być zaniżona nawet o 40 proc. – coraz większe grono światowych przywódców otwarcie krytykuje premiera Izraela.

„Nie będziemy stać bezczynnie, podczas gdy rząd Netanjahu prowadzi te drastyczne działania. Jeśli Izrael nie zaprzestanie ofensywy i nie zniesie ograniczeń w pomocy humanitarnej, podejmiemy dalsze konkretne działania” – oświadczyli wspólnie prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Mark Carney i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer 19 maja.

Czytaj więcej

Izraelski polityk: Każde dziecko w Gazie jest wrogiem

Na te słowa Netanjahu zareagował z furią, oskarżając polityków o „wykonywanie poleceń Hamasu” oraz o próbę zmuszenia Izraela do wycofania się z Gazy.

– Chcą, aby armia masowych morderców z Hamasu przetrwała, odbudowała się i powtarzała masakrę z 7 października w kółko, bo to właśnie Hamas zapowiada – mówił Netanjahu w nagraniu. – Mówię do Macrona, Carneya i Starmera: Kiedy masowi mordercy, gwałciciele, zabójcy dzieci i porywacze wam dziękują – stoicie po złej stronie sprawiedliwości, ludzkości i historii.

Rośnie izolacja Izraela

W miarę jak pogarsza się sytuacja w Strefie Gazy, która pod względem humanitarnym określana już jest jako katastrofa, czemu towarzyszą zapowiedzi rządu Netanjahu o planach zrównania Gazy z ziemią, krytyka państw Zachodu przestała się wyrażać jedynie w słowach.

Czytaj więcej

„Obiecuję im jedzenie, oczywiście kłamię”. Wstrząsające wyznania matki z oblężonej Gazy

Wielka Brytania zawiesiła rozmowy handlowe z Izraelem i nałożyła sankcje na osadników atakujących Palestyńczyków, a Francja i Arabia Saudyjska organizują w czerwcu konferencję w sprawie dwupaństwowego rozwiązania.

Francja może uznać państwo palestyńskie, podobnie jak zrobiła to w 2023 roku Hiszpania wraz z Norwegią i Irlandią. Hiszpania ponadto nazywa Izrael państwem-ludobójcą.

Ponadto 17 z 27 ministrów spraw zagranicznych UE poparło wniosek Holandii o rewizję umów handlowych z Izraelem.

Portal Axios pisze, że po ataku 7 października 2023 roku, gdy Hamas uderzył na południe Izraela, zabił ponad 1200 osób i wziął 240 zakładników, podjęcie przez Netanjahu działań odwetowych spotkało się ze zrozumieniem i poparciem jego zagranicznych sojuszników.

Rośnie międzynarodowa krytyka Izraela

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
USA chcą wycofać wojska z Korei Południowej? Jest komentarz Seulu
Dyplomacja
Donald Trump przekonywał prezydenta RPA, że w jego kraju dochodzi do ludobójstwa
Dyplomacja
Polskie odznaczenia uznane za „antyrosyjskie”. Radosław Sikorski: Będziemy bronić krzyży
Dyplomacja
Ukraina ma plan, jak uderzyć w Rosję bez udziału USA
Dyplomacja
Na Izrael zostaną nałożone sankcje? Chodzi o wojnę w Strefie Gazy