Czy Władimir Putin spotka się z Baszarem Asadem? O azylu dla dyktatora zdecydował osobiście

Władimir Putin osobiście podjął decyzję o przyznaniu azylu w Rosji Baszarowi Asadowi i jego rodzinie - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Publikacja: 09.12.2024 11:11

Baszar Asad w czasie spotkania z Władimirem Putinem w 2015 roku

Baszar Asad w czasie spotkania z Władimirem Putinem w 2015 roku

Foto: ALEXEY DRUZHININ RIA NOVOSTI, AFP

arb

W niedzielę syryjski dyktator, Baszar Asad, który rządził krajem 24 lata, uciekł z Damaszku, do którego weszli walczący z jego reżimem od kilkunastu lat rebelianci. Początkowo pojawiły się doniesienia, że samolot, którym leciał Asad, mógł się rozbić, ale ostatecznie okazało się, że Asad dotarł do Rosji, gdzie otrzymał azyl.

Baszar Asad jest w Rosji. Gdzie dokładnie? Kreml: Nie mamy nic do przekazania

Rosja była w ostatnich latach jednym z najbliższych sojuszników syryjskiego dyktatora. Włączenie się rosyjskich sił do wojny domowej w Syrii w 2015 roku zmieniło dynamikę konfliktu i pomogło Asadowi odzyskać inicjatywę.

Czytaj więcej

Syria bez Baszara Asada. Droga w nieznane

Teraz jednak reżim Asada załamał się, wobec ofensywy rebeliantów, wśród których kluczową rolę odgrywała dżihadystyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam. Hajat Tahrir asz-Szam jest współtworzona m.in. przez organizację Dżabhat an-Nusra (do 2016 roku był to lokalny odłam Al-Kaidy). Zdobywcy Damaszku są uważani za organizację terrorystyczną przez USA, Rosję i Turcję.

Dmitrij Pieskow w czasie spotkania z dziennikarzami poinformował, że decyzję o przyznaniu azylu Asadowi podjął osobiście prezydent Rosji, Władimir Putin. - Oczywiście, takie decyzje nie mogą być podjęte bez głowy państwa. To jego decyzja – stwierdził. Jednocześnie rzecznik Kremla podkreślił, że w kalendarzu Putina na razie nie przewidziano spotkania z Asadem.

W kontekście tego, gdzie dokładnie przebywa Asad, Pieskow stwierdził, że Kreml „nie ma w tej sprawie nic do przekazania”.

Co z rosyjskimi bazami w Syrii? Dmitrij Pieskow wyjaśnia

Pieskow mówił też o przyszłości rosyjskich baz wojskowych w Syrii. Rosyjski kontyngent stacjonuje w bazie sił powietrznych Humajmim, Rosjanie wykorzystywali też bazę w porcie Tartus. - Wszystko, co jest niezbędne jest robione,aby zapewnić bezpieczeństwo rosyjskich baz wojskowych w Syrii - zapewnił rzecznik Kremla. Jak dodał przyszłość tych baz będzie omawiana z nowymi władzami Syrii, gdy sytuacja w tym kraju się ustabilizuje.

Bezpieczeństwo bazom gwarantują same Rosyjskie Siły Zbrojne

Andriej Kartopołow mówił, szef komisji obrony Dumy

- Oczywiście, nasza armia stosuje wszystkie niezbędne środki ostrożności – podkreślił Pieskow.

W kontekście przyszłości rosyjskich baz w Syrii Pieskow powiedział, że „jest za wcześnie, by o tym mówić”. - To sprawa do dyskusji z tymi, którzy będą przy władzy w Syrii – podkreślił.

- Obserwujemy teraz okres transformacji, skrajnej niestabilności, więc oczywiście minie trochę czasu, po czym poważne rozmowy będą potrzebne z tymi, którzy zdobędą władzę - dodał.

Wcześniej szef komisji obrony Dumy, Andriej Kartopołow mówił, że „bezpieczeństwo bazom gwarantują same Rosyjskie Siły Zbrojne”. Dodał, że rosyjska armia zareaguje na wszelkie próby ataku na te obiekty.

Dyplomacja
Jest potwierdzenie: Beniamin Netanjahu nie przyjedzie do Polski. Izrael deleguje jednego z ministrów
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dyplomacja
Elon Musk spotkał się z wiceprezydentem Chin
Dyplomacja
Rosja lekceważy stuletnią umowę Wielkiej Brytanii i Ukrainy. „Mało wiążące”
Dyplomacja
Szefowa MSZ Niemiec krytykuje własny rząd. „To mnie boli”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Dyplomacja
Rosjanie w Izbie Lordów. Jak dyplomaci z Rosji "zgubili się" w parlamencie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego