NATO zadeklaruje, że droga Ukrainy do Sojuszu jest "nieodwracalna"?

Ukraińska droga do dołączenia do NATO zostanie określona jako "nieodwracalna" w komunikacie końcowym ze szczytu Sojuszu w Waszyngtonie - wynika z propozycji treści tego komunikatu, o której pisze CNN, powołując się na trzy źródła.

Publikacja: 09.07.2024 06:02

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Lukasz Glowala

To, jak silne gwarancje odnośnie swojego przyszłego członkostwa w NATO otrzyma Ukraina w czasie szczytu Sojuszu, który rozpoczyna się 9 lipca w Waszyngtonie, było kluczowym tematem dyskusji między sojusznikami przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem.

Szczyt NATO: USA popierają sformułowanie o „nieodwracalnej” drodze Ukrainy do Sojuszu?

Propozycja komunikatu końcowego, o której pisze CNN, może jeszcze ulec zmianie, zanim przybierze ostateczną wersję - zaznacza amerykańska stacja. CNN zaznacza przy tym, że pojawienie się w komunikacie słowa o „nieodwracalnej” drodze Ukrainy do Sojuszu będzie ważnym sygnałem dla Kijowa i Moskwy w czasie, gdy od ponad dwóch lat Ukraina stawia czoła rosyjskiej agresji.

Jedno ze źródeł CNN, przedstawiciel administracji USA twierdzi, że Biały Dom popiera użycie słowa o „nieodwracalności” drogi Ukrainy do NATO w komunikacie końcowym jeżeli tylko w komunikacie pojawi się też wezwanie władz w Kijowie do kontynuowania demokratycznych reform.

Czytaj więcej

USA ogłaszają pożyczkę dla Polski: 2 mld dol. na modernizację armii

Rozmówcy CNN zwracają też uwagę na znaczenie „namacalnych środków” - jak mówi jeden z europejskich dyplomatów — w zakresie wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Rusłan Stefanczuk, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, który przebywa w Waszyngtonie, mówił, że nie chodzi o słowa lecz o to, aby rzeczywiście przybliżyć Ukrainę do NATO.

Ukraina w NATO. „Język w czasie szczytu będzie jasny i mocny”

Wysoki rang ą przedstawiciel administracji USA mówił w piątek, że Sojusz w czasie szczytu w Waszyngtonie przekaże „ważne, nowe oświadczenia” w zakresie zwiększenia wsparcia wojskowego, politycznego i finansowego dla Ukrainy w ramach „pomostu do NATO” dla Kijowa.

Oficjalnie przedstawiciele administracji USA nie chcieli rozmawiać w poniedziałek o zapisach komunikatu końcowego ze szczytu NATO — podaje CNN.

Sojusz w czasie szczytu w Waszyngtonie przekaże „ważne, nowe oświadczenia” w zakresie zwiększenia wsparcia wojskowego, politycznego i finansowego dla Ukrainy

- Skupiamy się na tym, co sojusznicy powiedzą o ścieżce Ukrainy do członkostwa w deklaracji ze szczytu. Język będzie jasny i mocny. Uzna trwające na Ukrainie wysiłki na rzecz reform i zademonstruje wsparcie sojuszników dla Ukrainy na jej ścieżce do członkostwa w NATO — powiedział jedynie doradca ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, Michael Carpenter.

W piątek wysokiej rangi przedstawiciel administracji USA mówił, że to co opisywane jest jako „pomost dla członkostwa w NATO i to, co Sojusz zaoferuje Ukrainie (w czasie szczytu) będzie dość istotne”. Zastrzegł, że „nie chodzi o plan, jak dostać się do NATO”, ale o utworzenie dowództwa w Wiesbaden, które ma koordynować wsparcie wojskowe dla Ukrainy. - To jest bardzo ważny wysiłek na rzecz tego, by Ukraina znalazła się w miejscu, w którym będzie w stanie przyjąć swoją rolę i wypełniać obowiązki w ramach Sojuszu od pierwszego dnia (członkostwa) - dodał.

- Pozwolę Ukraińcom mówić za siebie, ale sądzę, że rozumieją wartość tego, co NATO będzie robić w tym celu — podkreślił.

To, jak silne gwarancje odnośnie swojego przyszłego członkostwa w NATO otrzyma Ukraina w czasie szczytu Sojuszu, który rozpoczyna się 9 lipca w Waszyngtonie, było kluczowym tematem dyskusji między sojusznikami przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem.

Szczyt NATO: USA popierają sformułowanie o „nieodwracalnej” drodze Ukrainy do Sojuszu?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla