Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji

Po skierowaniu do parlamentu przepisów prawnych przypominających ustawodawstwo rosyjskie teraz sąsiad Rosji, który utracił na jej rzecz 1/3 terytorium, może przywrócić zerwane z Moskwą relacje dyplomatyczne.

Publikacja: 12.06.2024 11:45

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: REUTERS/Anton Vaganov

Mowa o Gruzji, gdzie Gruzińskie Marzenie, partia rządząca krajem i oskarżana przez opozycję o prorosyjski kurs, ma podejmować „aktywne działania” na rzecz przywrócenia relacji dyplomatycznych z Rosją.

Dlaczego Gruzja zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją?

Gruzja zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją w 2008 roku, po krótkiej wojnie gruzińsko-rosyjskiej zakończonej trwałą utratą przez Gruzję kontroli nad 1/3 terytorium kraju — czyli separatystycznymi quasirepublikami — Abchazją i Osetią Południową. Do dziś Gruzja i niemal cała społeczność międzynarodowa uważa te republiki za okupowaną przez Rosję część Gruzji (podobnie jak dzieje się to w przypadku Krymu).

Rosja nie anektowała tych terenów, ale uznała ich niepodległość i nawiązała z nimi relacje dyplomatyczne.

Czytaj więcej

Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?

O tym, że mimo iż Abchazja i Osetia Południowa nadal pozostają poza kontrolą Gruzji, Tbilisi zamierza przywrócić relacje dyplomatyczne z Rosją informuje gruziński nadawca opozycyjny Mtavari.

Anonimowe źródła twierdzą, że rosyjskie i gruzińskie źródła rządowe "współpracują przy przywróceniu relacji dyplomatycznych i trwa już rekrutacja dyplomatów do pracy w ambasadzie Gruzji w Moskwie.

Pod rządami Gruzińskiego Marzenia Gruzja zbliża się do Rosji

W maju 2023 roku Władimir Putin zniósł wizy dla obywateli Gruzji, którzy odwiedzają Rosję, po raz pierwszy od 2000 roku i pozwolił na wznowienie lotniczych połączeń bezpośrednich między Rosją a Gruzją.

Po przyjęciu ustawy o „zagranicznych agentach” Gruzińskie Marzenie wprowadziło pakiet 19 ustaw „o wartościach rodzinnych i ochronie młodocianych"

Chociaż władze Gruzji zaprzeczają doniesieniom, jakoby chciały ponownie uruchomić ambasadę Gruzji w Moskwie, ale kanał Mtavari twierdzi, że sytuacja rozwija się „dokładnie według tego samego scenariusza”, który poprzednio widziano przy wznowieniu bezpośrednich lotów między Rosją a Gruzją czy zniesieniu wiz dla Gruzinów odwiedzających Rosję oraz przy przyjęciu przez gruziński rząd przepisów o „agentach zagranicznych”, które — według ich krytyków — są wzorowane na podobnych przepisach przyjętych przez Rosję.

Ustawa o „agentach zagranicznych” przeforsowana przez Gruzińskie Marzenie wymaga od organizacji pozarządowych, które otrzymują ponad 20 proc. finansowania z zagranicznych źródeł muszą rejestrować się jako „zagraniczni agenci wpływu”. Przepisy weszły w życie mimo dużych protestów społecznych i weta prezydent Gruzji.

Po przyjęciu ustawy o „zagranicznych agentach” Gruzińskie Marzenie wprowadziło pakiet 19 ustaw „o wartościach rodzinnych i ochronie młodocianych", które przypominają analogiczne rosyjskie ustawodawstwo.

Mowa o Gruzji, gdzie Gruzińskie Marzenie, partia rządząca krajem i oskarżana przez opozycję o prorosyjski kurs, ma podejmować „aktywne działania” na rzecz przywrócenia relacji dyplomatycznych z Rosją.

Dlaczego Gruzja zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla