Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się (WIDEO)

Armia Tajwanu zmobilizowała swoje siły i oświadczyła, że jest pewna, iż jest w stanie obronić wyspę, po tym jak Chiny rozpoczęły dwudniowe "karne ćwiczenia" wojskowe wokół Tajwanu, które mają być reakcją Pekinu na "separatystyczne działania".

Publikacja: 23.05.2024 05:33

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję

Foto: AFP

Ćwiczenia organizowane przez chińską armię odbywają się w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i wokół wysp kontrolowanych przez Tajwan w pobliżu chińskiego wybrzeża.

Tajwan ma nowego prezydenta, który nie podoba się Chinom

Chiny zorganizowały dwudniowe ćwiczenia wojskowe zaledwie trzy dni po tym, jak urząd prezydenta objął Lai Ching-te, były wiceprezydent tego kraju w administracji prezydent Tsai Ing-wen. Chiny uważają obecnego prezydenta Tajwanu za "separatystę", mimo że ten oferował im dialog i wzywał do pokojowego współistnienia.

Czytaj więcej

Tajwan ma nowego prezydenta. Jak wygląda sytuacja polityczna na wyspie?

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Chińskie ćwiczenia wokół Tajwanu

Chińskie ćwiczenia wokół Tajwanu

PAP

Pekin krytycznie odniósł się do inauguracyjnego przemówienia nowego prezydenta, w którym wezwał on Chiny do zaprzestania gróźb pod adresem Tajwanu. Lai podkreślił, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą decydować o przyszłości wyspy i odrzucił roszczenia Chin do objęcia Tajwanu swoimi rządami.

Chińska armia mówi wprost: Ćwiczenia wokół Tajwanu prowadzone są za karę

Chińskie Dowództwo Teatru Wschodniego poinformowało, że ćwiczenia połączonych chińskich sił, z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych i wojsk rakietowych, rozpoczęły się wokół Tajwanu o 7:45 rano w czwartek czasu lokalnego (1:45 czasu polskiego).

Ćwiczenia prowadzone są w Cieśninie Tajwańskiej, na północ, południe i wschód od Tajwanu, a także w pobliżu kontrolowanych przez Tajwan wysp Kinmen, Matsu, Wuqiu i Dongyin u wybrzeży Chin.

Jest to też (...) kara za separatystyczne akty tajwańskich sił niepodległościowych i ostrzeżenie przed mieszaniem się i prowokacjami sił wewnętrznych

Fragment komunikatu chińskiego Dowództwa Teatru Wschodniego

Tajwański resort obrony potępił ćwiczenia i poinformował, że rozmieścił swoje siły wokół wyspy. Ministerstwo Obrony Tajwanu wyraziło pewność, że jest w stanie obronić swoje terytorium.

„Rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych (...) nie tylko nie przyczynia się do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, ale też podkreśla (chińską) militarystyczną mentalność” - głosi oświadczenie resortu.

Ćwiczenia chińskiej armii koncentrują się m.in. na symulowaniu uderzeń precyzyjnych na wyznaczone cele i ćwiczeniu działań połączonych w rejonie tajwańskich wysp, aby „sprawdzić realne zdolności bojowe” połączonych sił chińskiej armii.

„Jest to też (...) kara za separatystyczne akty tajwańskich sił niepodległościowych i ostrzeżenie przed mieszaniem się i prowokacjami sił wewnętrznych” - głosi komunikat chińskiego dowództwa. Chińskie media państwowe publikują mapę ćwiczeń, które obejmują pięć rejonów wokół Tajwanu i wysp kontrolowanych przez Tajwan.

W 2022 roku Chiny zorganizowały duże ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, w czasie których używano ostrej amunicji, tuż po wizycie na wyspie Nancy Pelosi, ówczesnej spiker Izby Reprezentantów.

Ćwiczenia organizowane przez chińską armię odbywają się w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i wokół wysp kontrolowanych przez Tajwan w pobliżu chińskiego wybrzeża.

Tajwan ma nowego prezydenta, który nie podoba się Chinom

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Szczyt G7. Miliardy dla Ukrainy, ale "globalne południe" nadal ratuje Rosję
Dyplomacja
Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska
Dyplomacja
USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd
Dyplomacja
Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Dyplomacja
Władimir Putin ma "niezwyciężonego towarzysza broni". Wkrótce go odwiedzi?
Dyplomacja
RB ONZ popiera plan Joe Bidena dla Strefy Gazy. Tylko Rosja się wyłamała