Donald Tusk do Beniamina Netanjahu: Atak na wolontariuszy w Gazie i reakcja Izraela budzą zrozumiałą złość

Premier RP Donald Tusk zwrócił się w mediach społecznościowych do premiera Izraela Beniamina Netanjahu po ataku na wolontariuszy w Strefie Gazy, w którym zginął m.in. Polak.

Publikacja: 03.04.2024 09:00

Donald Tusk, premier RP

Donald Tusk, premier RP

Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP

W nocy z poniedziałku na wtorek w pojazdy organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), dostarczającej żywność do Strefy Gazy, trafiły rakiety. W wyniku ataku zginęło siedem osób, w tym Polak, mieszkaniec Przemyśla, Damian Soból. Wśród ofiar są także obywatele Australii, Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim, a także palestyński kierowca.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił się do Izraela o wyjaśnienia w związku z atakiem, w którym zginął Polak. — Izrael powinien przeprosić i wypłacić odszkodowanie, jeśli takie są fakty, które jeszcze ustalamy — mówił w środę w radiowej Trójce. Tymczasem we wtorek wieczorem wpis w mediach społecznościowych zamieścił ambasador Izraela w Polsce, Jakow Liwne. „Skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo we wczorajszym ataku, w skutek którego śmierć ponieśli członkowie organizacji humanitarnej, w tym obywatel Polski” — napisał na Twitterze dyplomata. Skrytykował wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, oceniając, że „antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia”.

Atak na Wolontariuszy w Gazie. Donald Tusk reaguje na słowa premiera i ambasadora Izraela

Głos w sprawie zabrał też premier Izraela, Beniamin Netanjahu, który po opuszczeniu szpitala, gdzie przeszedł zabieg usunięcia przepukliny powiedział, że „doszło do tragicznego wypadku, w którym siły izraelskie nieumyślnie uderzyły w niewinnych ludzi”.

Czytaj więcej

Netanjahu w defensywie. Ataki na konwój humanitarny oraz irańską ambasadę

„Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie” - napisał w środę rano na Twitterze premier RP Donald Tusk, w reakcji na wypowiedzi izraelskiego szefa rządu i ambasadora w Warszawie.

„Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość” — podkreślił szef rządu RP.

Atak na wolontariuszy w strefie Gazy, zginął Polak. Zbrodnia wojenna?

Dzień wcześniej minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz nazwał atak na konwój humanitarny „incydentem” i zapowiedział, że zdarzenie to zostanie „zbadane przez wykwalifikowane władze w celu wyciągnięcia niezbędnych wniosków gwarantujących bezpieczeństwo pracownikom organizacji humanitarnych w przyszłości”. Zdaniem ekspertów wojsko izraelskie dopuściło się zbrodni wojennej.

Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Czy Polakom w Iranie i Izraelu coś grozi? Jest oświadczenie rzecznika MSZ
Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy