NATO zaangażuje się bezpośrednio we wsparcie wojskowe dla Ukrainy? Mowa o 100 mld euro

W środę w Brukseli spotykają się szefowie MSZ państw NATO, którzy rozmawiać będą o tym jak zapewnić długoterminowe wsparcie wojskowe dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Aktualizacja: 03.04.2024 06:22 Publikacja: 03.04.2024 06:05

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 770

Ministrowie będą rozmawiać m.in. o propozycji stworzenia wartego 100 mld euro pięcioletniego funduszu, który miałby zagwarantować środki na wsparcie wojskowe dla Kijowa w dłuższej perspektywie.

NATO przejmie kierownictwo w grupie Ramstein od USA? Zabezpieczenie na wypadek zwycięstwa Donalda Trumpa

Propozycje przedstawiane przez sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, przyznałyby Sojuszowi bardziej bezpośrednią rolę w koordynowaniu dostaw broni, amunicji i sprzętu na Ukrainę - podkreślają dyplomaci.

Spotkanie szefów MSZ państw NATO w Brukseli, organizowane w związku z 75. rocznicą powstania NATO, potrwa dwa dni. Ministrowie będą rozmawiać m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie.

Jak pisze Reuters spotkanie ma pokazać jak europejscy sojusznicy Ukrainy chcą zapewnić wsparcie wojskowe dla Kijowa w momencie, gdy w Kongresie utknęła ustawa przyznająca administracji Joe Bidena 60 mld dolarów na kolejne pakiety pomocy wojskowej, które miałyby trafić nad Dniepr.

Czytaj więcej

Rosjanie gromadzą pociski rakietowe. Skibicki przewiduje dwa-trzy zmasowane ataki

„Politico” pisze — co potwierdzają dyplomaci w rozmowach z agencją Reutera - że NATO może przejąć kierownictwo w grupie Ramstein, zrzeszającej państwa udzielające wsparcia wojskowego Ukrainie, od USA, co ma zabezpieczyć funkcjonowanie tej grupy na wypadek, gdyby prezydentem USA został Donald Trump.

Pomoc dla Ukrainy: NATO już nie boi się eskalacji ze strony Rosji?

Dotychczas NATO jako Sojusz skupiało się na udzielaniu wsparcia niemilitarnego Ukrainie z obawy, że bardziej bezpośrednie zaangażowanie się NATO w konflikt na Ukrainie mogłoby doprowadzić do eskalacji w stosunkach z Rosją. Wsparcia wojskowego Ukrainie udzielają jednak poszczególni członkowie NATO w relacjach dwustronnych z Kijowem. 

Obecnie pogląd ten się zmienia — coraz częściej w NATO pojawiają się głosy, że to właśnie Sojusz powinien koordynować długofalową pomoc wojskową dla Ukrainy. Zwraca się przy tym uwagę, że dotychczasowe groźby Władimira Putina dotyczące eskalacji w relacjach z NATO nie zmaterializowały się.

Nie jest jasne czy sojusznicy z NATO zgodzą się na 100 mld euro jako wielkość funduszu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, który będzie uczestniczył w środowym spotkaniu w Brukseli, w czasie wtorkowej wizyty w Paryżu mówił, że NATO szuka środków, które służyłyby jako „niezbędny pomost” do członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

NATO nie chce odnosić się do szczegółów propozycji Stoltenberga dotyczących stworzenia funduszu wsparcia dla Ukrainy — podaje Reuters. Wiadomo jedynie, że „omawiane będą najlepsze sposoby zorganizowania wsparcia NATO dla Ukrainy”.

- Żadne ostateczne decyzje nie zostaną podjęte na kwietniowych spotkaniach ministrów — mówi rozmówca agencji Reutera.

Dyplomaci przestrzegają, że dyskusje na temat propozycji są we wstępnej fazie i nie jest jasne czy sojusznicy z NATO zgodzą się na 100 mld euro jako wielkość funduszu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Nie wiadomo też w jaki sposób miałyby zostać pozyskane środki na rzecz takiego funduszu.

Wszelkie decyzje podejmowane przez NATO wymagają jednogłośnej zgody wszystkich 32 sojuszników.

Ministrowie będą rozmawiać m.in. o propozycji stworzenia wartego 100 mld euro pięcioletniego funduszu, który miałby zagwarantować środki na wsparcie wojskowe dla Kijowa w dłuższej perspektywie.

NATO przejmie kierownictwo w grupie Ramstein od USA? Zabezpieczenie na wypadek zwycięstwa Donalda Trumpa

Pozostało 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla