Kim Dzong Un grozi atakiem atomowym. "Jeśli nas sprowokujecie"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył, że Pjongjang nie zawaha się przeprowadzić ataku atomowego, jeśli wróg dokona prowokacji z użyciem broni atomowej - informują północnokoreańskie media państwowe.

Publikacja: 21.12.2023 05:01

Kim Dzong Un wraz z córką obserwuje próbę pocisku międzykontynentalnego

Kim Dzong Un wraz z córką obserwuje próbę pocisku międzykontynentalnego

Foto: AFP

Kim mówił o tym w czasie spotkania z żołnierzami, którym pogratulował przeprowadzonej ostatnio próby rakietowej z użyciem pocisku balistycznego Hwasong-18.

Kim Dzong Un wzywa armię do zwiększania skuteczności bojowej

W czasie próby pocisku międzykontynentalnego, którego zasięg ma wynosić ponad 15 tys. km, pocisk, przed upadkiem do morza, pokonał tysiąc kilometrów i znajdował się w powietrzu przez 73 minuty.

Zdaniem Kim Dzong Una test był demonstracją tego, w jaki sposób Korea Północna może zareagować na działania podjęte przeciw niej, a także pokazywał „ewolucję strategii atomowej i doktryny KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna), by nie wahać się przeprowadzić nawet atak atomowy, jeśli wróg sprowokuje ją przy użyciu broni atomowej”. Słowa o „prowokacji z użyciem broni atomowej” mogą dotyczyć decyzji USA, by w rejon Półwyspu Koreańskiego kierować „aktywa strategiczne” swojej armii (np. bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych) w celu odstraszenia Korei Północnej przed agresją wobec Korei Południowej.

Kim Dzong Un mówił też, że test wykazał „wysoką mobilność” północnokoreańskiej armii oraz jej „zdolność do szybkiego ataku”. Wezwał też do dalszego zwiększania skuteczności bojowej Sił Zbrojnych Korei Północnej.

Korea Północna informowała wcześniej, że test pocisku międzykontynentalnego miał pomóc w „ocenie gotowości północnokoreańskich sił atomowych, w obliczu wrogości USA".

Siostra Kim Dzong Una potępia Radę Bezpieczeństwa ONZ

W osobnym komunikacie siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, potępiła RB ONZ za zwołanie posiedzenia w sprawie próby rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną. Podkreśliła ona, że kraj realizuje w ten sposób prawo do samoobrony. Jednocześnie zaapelowała do RB ONZ, by ta zajęła się „nieodpowiedzialnym zachowaniem” USA i Republiki Korei (Korei Południowej), które — jak przekonywała — doprowadzają do zwiększenia napięcia na Półwyspie Koreańskim przez „różne rodzaje prowokacji militarnych”.

Tymczasem USA, Korea Południowa i Japonia wydały w środę wspólny komunikat, w którym potępiły północnokoreańską próbę rakietową i wezwały Pjongjang do „dialogu bez warunków wstępnych”.

W środę USA, Korea Południowa i Japonia przeprowadziły wspólne ćwiczenia Sił Powietrznych, z udziałem bombowca strategicznego USA, w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Kim mówił o tym w czasie spotkania z żołnierzami, którym pogratulował przeprowadzonej ostatnio próby rakietowej z użyciem pocisku balistycznego Hwasong-18.

Kim Dzong Un wzywa armię do zwiększania skuteczności bojowej

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
Dyplomacja
Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel
Dyplomacja
Duda przekona Trumpa do pomocy dla Ukrainy? Schetyna: Nie mam takiego wrażenia
Dyplomacja
Donald Tusk pisze, że Europa byłaby potęgą, gdyby "słowa były pociskami"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Duda spotkał się z Trumpem. Komorowski: Pytanie kto bardziej skorzysta