Korea Płn. kieruje wojsko na granicę. Kim oglądał zdjęcia Rzymu zrobione przez satelitę z Północy

Korea Północna oświadczyła w poniedziałek, że będzie nadal korzystać ze swoich suwerennych praw. Pjongjang zapowiada umieszczenie na orbicie kolejnych satelitów szpiegowskich, odtwarza też strażnice na granicy z Koreą Południową.

Publikacja: 27.11.2023 11:59

Korea Północna odtwarza strażnice na granicy z Koreą Południową

Korea Północna odtwarza strażnice na granicy z Koreą Południową

Foto: AFP

MSZ Korei Północnej w wydanym komunikacie oświadczyło, że umieszczenie w ubiegłym tygodniu na orbicie satelity szpiegowskiego przez Pjongjang było podyktowane potrzebą monitorowania działań USA i ich sojuszników - podaje agencja KCNA.

"To zgodny z prawem i właściwy sposób egzekwowania prawa do obrony oraz precyzyjnego monitorowania działań USA i ich zwolenników" - czytamy w raporcie KCNA.

Korea Północna: Nasz satelita już robi zdjęcia, Kim Dzong Un je ogląda

Korea Północna w ubiegły wtorek umieściła na orbicie satelitę szpiegowskiego. Pjongjang twierdzi, że satelita przekazuje już wykonane z orbity zdjęcia, ale Seul nie potwierdził jak dotąd parametrów technicznych północnokoreańskiego satelity.

Umieszczenie satelity na orbicie skłoniło Koreę Południową do zawieszenia części porozumienia zawartego z Koreą Północną w 2018 roku i wznowienia lotów rozpoznawczych nad granicą między Koreami.

Czytaj więcej

Korea Północna umieściła satelitę szpiegowskiego na orbicie

W odpowiedzi Pjongjang zadeklarował, że nie jest już związany postanowieniami porozumienia i - w związku z tym - rozmieści zestawy uzbrojenia na granicy z południem.

Ministerstwo Obrony Korei Południowej podało, że Pjongjang zaczął rozmieszczać broń ciężką w strefie zdemilitaryzowanej między Koreami i wznosić strażnice , które zostały zbudzone na mocy umowy z 2018 roku.

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, miał w poniedziałek wizytować centrum kontroli północnokoreańskiej agencji kosmicznej i zapoznał się z najnowszymi zdjęciami satelitarnymi bazy sił powietrznych USA na wyspie Guam

Korea Południowa szacuje, że Korea Północna miała ok. 160 strażnic wzdłuż granicy - Korea Południowa miała ich 60. Każda ze stron zburzyła po 11 strażnic.

Od piątku na granicy między Koreami widać uzbrojonych żołnierzy Korei Północnej, którzy odbudowują zburzone strażnice - podaje ministerstwo obrony Korei Południowej.

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, miał w poniedziałek wizytować centrum kontroli północnokoreańskiej agencji kosmicznej i zapoznał się z najnowszymi zdjęciami satelitarnymi bazy sił powietrznych USA na wyspie Guam i innych miejsc, m.in. Rzymu - podaje KCNA.

USA chcą nadzwyczajnego posiedzenia RB ONZ ws. Korei Północnej

USA wystąpiły z wnioskiem o nadzwyczajne posiedzenie RB ONZ w poniedziałek w związku z wystrzeleniem satelity przez Koreę Północną.

Chiny i Rosja, posiadające prawo weta w RB ONZ, sprzeciwiają się nałożeniu nowych sankcji na Pjongjang.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"