"WSJ": W Dżuddzie Ukraina nie nalegała na wycofanie rosyjskich wojsk

Nowojorski dziennik "The Wall Street Journal" twierdzi, że podczas szczytu pokojowego w Arabii Saudyjskiej Ukraina nie podtrzymywała kwestii wyjścia rosyjskich wojsk z jej terytoriów jako niezbywalnego warunku do rozpoczęcia negocjacji pokojowych.

Publikacja: 06.08.2023 22:04

"WSJ": W Dżuddzie Ukraina nie nalegała na wycofanie rosyjskich wojsk

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 529

Podczas rozmów w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie, które toczyły się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, delegacja ukraińska nie nalegała na porozumienie pokojowe oparte na planie Zełenskiego, donosi "The Wall Street Journal", powołując się na źródła.

Plan pokojowy Zełenskiego przewiduje, że o jakimkolwiek porozumieniu między Rosją a Ukrainą można mówić dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Podczas poprzednich rozmów, które odbyły się pod koniec lipca w Kopenhadze, Ukraina nalegała na spełnienie tego warunku. Tym razem Kijów nie próbował aktywnie promować pokojowej formuły Zełenskiego – twierdzi WSJ.

Jednocześnie kraje, które wcześniej nie popierały żądań Ukrainy, podczas rozmów w Dżuddzie nie nalegały na ich zrzeczenie się przez Kijów – zauważają media. "WSJ" twierdzi nawet, że dzięki temu zmalały rozbieżności między delegacjami.

Czytaj więcej

Ukraińska ofensywa dyplomatyczna pod presją czasu

W konferencji w Dżuddzie wzięły udział delegacje z niemal 40 krajów, w tym z USA, Chin i Indii. Spotkanie to było kontynuacją rozmów w sprawie pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie, które odbyły się pod koniec czerwca w Kopenhadze.

"The Wall Street Journal" informował wcześniej, powołując się na źródła, że na miejsce spotkania wybrano Arabię ​​Saudyjską, aby przedstawiciele Chin, którzy zignorowali poprzednie spotkanie, zgodzili się na przyjazd.

Na rozmowach nie ma przedstawicieli Rosji, jednak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał wcześniej, że Rosja będzie śledzić negocjacje. Oficjalna rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że „jeśli takie spotkania pomogą Zachodowi uznać, że plan Zełenskiego prowadzi w ślepy zaułek, to prawdopodobnie nie pójdą na marne”.

Brak konkretów po rozmowach w Dżuddzie

Kraje, które uczestniczyły w rozmowach pokojowych w Dżuddzie w celu rozmów na temat wojny na Ukrainie, chcą „zbudować wspólną płaszczyznę, która utoruje drogę do pokoju”, czytamy w oświadczeniu Arabii Saudyjskiej.

Dyskusje zakończyły się w niedzielę bez żadnych konkretnych działań poza zobowiązaniem do kontynuowania przyszłych konsultacji na rzecz pokoju.

Dyplomacja
Ministerstwo Obrony Rosji chce zmienić granicę obwodu królewieckiego
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców? Rząd proponuje ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Amerykanie mieli jedną obawę w związku ze śmiercią prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego
Dyplomacja
Tajwan ma nowego prezydenta. Chinom się on nie podoba
Dyplomacja
Viktor Orbán mówi, że Robert Fico jest "między życiem a śmiercią"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?