Paweł Zalewski o rebelii Jewgienija Prigożyna: Joe Biden nie zadzwonił do Andrzeja Dudy

Rząd PiS, a także prezydent, nie zbudowali właściwej pozycji Polski (na arenie międzynarodowej), mimo że podstawy do zbudowania tej pozycji realnie istnieją - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską poseł Polski 2050, Paweł Zalewski.

Aktualizacja: 29.06.2023 15:58 Publikacja: 28.06.2023 09:17

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490

Zalewski, były wiceszef MSZ był pytany o możliwe konsekwencje dla polskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej rebelii Jewgienija Prigożyna w Rosji.

Polskie reakcje na bunt Jewgienija Prigożyna. Zalewski: Zabrakło współpracy rządu z opozycpją

- Widać wyraźnie dwie kwestie, które się obnażyły w wyniku tej demonstracji Prigożyna. Pierwsza kwestia to całkowity brak komunikacji wewnątrz partii politycznych w Polsce, czy też pomiędzy rządem a prezydentem z jednej strony, a opozycją. To był taki moment, który - podobnie jak kiedyś pucz (Giennadija) Janajewa, w 1991 roku, miał rzeczywiście pewne pierwiastki bardzo poważnej groźby. To był taki moment, w którym oczekiwałem, że rząd i prezydent zwrócą się także do opozycji, będą konsultować także z opozycją sytuację międzynarodową. To jest kwestia poczucia bezpieczeństwa Polaków, które budowane jest także przez fakt współpracy ponad podziałami, ponadpartyjnej. To jest coś, czego zabrakło - nie było żadnej woli, a był czas - odparł poseł Polski 2050.

Czytaj więcej

"NYT": Ważny rosyjski generał wiedział o planach Jewgienija Prigożyna

Paweł Zalewski o rebelii Grupy Wagnera: Andrzej Duda nie wywiązał się ze swojej roli

- To na prezydencie spoczywa obowiązek, aby skoordynować konsultacje między rządem a opozycją. I tutaj z tej roli prezydent się nie wywiązał - dodał.

- I druga kwestia bardzo istotna dla nas: PiS często mówi, że środek ciężkości polityki europejskiej, w wojny Rosji przeciwko Ukrainie, przesunął się do Polski. To było bardzo wyraźnie widać jak wyglądały międzynarodowe konsultacje, kto z kim rozmawiał. Prezydent (Joe) Biden nie zadzwonił do prezydenta (Andrzeja) Dudy - zauważył. - Mimo że w oczywisty sposób Polska jako kraj, który graniczy z Rosją, jest zapleczem logistycznym wsparcia dla Ukrainy, jest krajem, który w takiej sytuacji zagrożenia powinien mieć sporo do powiedzenia. To pokazuje jak bardzo rząd PiS, a także prezydent, nie zbudowali właściwej pozycji Polski, mimo że podstawy do zbudowania tej pozycji realnie istnieją - podkreślił.

- Rola Polski w konflikcie na wschodzie, we wsparciu Ukrainy, jest absolutnie kluczowa. To się nie przekłada w wyniku złej polityki rządu, złej polityki prezydenta na polską pozycję międzynarodową - dodał.

To był taki moment, w którym oczekiwałem, że rząd i prezydent zwrócą się także do opozycji, będą konsultować także z opozycją sytuację międzynarodową

Paweł Zalewski, poseł Polski 2050

Biden 24 czerwca konsultował się - o czym informował Biały Dom - z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem.

Bunt Jewgienija Prigożyna inspirowany przez Kreml? Paweł Zalewski: Władimir Putin, by sobie na to nie pozwolił

- Oczekuję od rządu i prezydenta, że zapewnią rozlokowanie takich jednostek NATO, tak uzbrojonych, by stanowiły one przeciwwagę tego, co jest po drugiej stronie granicy - mówił też Zalewski w kontekście tego, że na Białoruś ma trafić część jednostek Grupy Wagnera.

A czy - zdaniem Zalewskiego - bunt Prigożyna mógł być mistyfikacją, inspirowaną przez Kreml?

- Myślę, że sytuacja jest skomplikowana. Po pierwsze: Prigożyn obnażył słabość Putina. Trudno przypuszczać, by jakiekolwiek działania inspirowane przez Putina mogłyby mieć taki cel. Putin popełnia wiele błędów, ale w kwestiach wewnętrznych w Rosji, związanych z mechanizmem, który powoduje, że on rządzi w Rosji w sposób autorytarny jest mistrzem, nie pozwoliłby sobie na taki błąd. Nie mam wątpliwości, że ta demonstracja Prigożyna była przez niego zaplanowana wbrew Kremlowi - stwierdził. 

- Prigożyn nie był sam. I my dzisiaj nie wiemy, kto stoi za Prigożynem i nie wiemy jakie on poparcie wśród tego układu władzy posiada - dodał.

Zalewski, były wiceszef MSZ był pytany o możliwe konsekwencje dla polskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej rebelii Jewgienija Prigożyna w Rosji.

Polskie reakcje na bunt Jewgienija Prigożyna. Zalewski: Zabrakło współpracy rządu z opozycpją

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla