Dzień wcześniej Korea Południowa poderwała myśliwce w reakcji na ćwiczebne bombardowania realizowane przez lotnictwo Korei Północnej.

Ćwiczenia marynarek wojennych odbędą się u wschodniego wybrzeża Korei Południowej 7 i 8 października - poinformowało południowokoreańskie Połączone Kolegium Szefów Sztabów.

Czytaj więcej

Korea Płn. wystrzelila kolejny pocisk balistyczny nad Japonią

Do ćwiczeń dochodzi po tym, jak Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwie rakiety balistyczne a następnie jej myśliwce zbliżyły się do granicy z Koreą Południową.

"Będziemy nadal wzmacniać swoje zdolności operacyjne i gotowość do odpowiedzi na wszelkie prowokacje Korei Północnej w czasie wspólnych ćwiczeń z grupą uderzeniową lotniskowca USS Ronald Reagan" - głosi komunikat Połączonego Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej.

Korea Północna potępiła wysłanie przez USA grupy uderzeniowej lotniskowca w pobliże Półwyspu Koreańskiego

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca brała już udział w trójstronnych ćwiczeniach okrętów wojennych z udziałem sił Japonii i Korei Południowej w tym tygodniu.

W czwartek Korea Północna przeprowadziła ćwiczebne bombardowanie z użyciem co najmniej ośmiu myśliwców i czterech bombowców. W odpowiedzi na zbliżenie się północnokoreańskich samolotów do granic Korei Południowej, Seul poderwał 30 myśliwców.

Tego samego dnia Korea Północna potępiła wysłanie przez USA grupy uderzeniowej lotniskowca w pobliże Półwyspu Koreańskiego ostrzegając, ze zagraża to stabilności w regionie.