Michaił Gorbaczow miał 91 lat. Jego fundacja podała, że były przywódca ZSRR spocznie na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie, obok swojej żony, Raisy. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.
- Niemcy opłakują stratę wielkiego męża stanu, któremu należą się wielkie podziękowania – powiedziała w środę Annalena Baerbock, składając hołd Gorbaczowowi.
Czytaj więcej
- Odegrał pozytywną rolę, tylko, że pod przymusem - powiedział były prezydent RP Lech Wałęsa o zmarłym we wtorek Michaile Gorbaczowie, ostatnim przywódcy ZSRR.
Jak powiedziała szefowa niemieckiego MSZ, w „pamiętnym momencie” niemieckiej historii Gorbaczow wybrał drogę pokoju i zrozumienia, aby zakończyć zimną wojnę.
Niemcy są również „wiecznie wdzięczne” Gorbaczowowi za jego wkład w zjednoczenie kraju - powiedziała Baerbock na początku spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w czeskiej Pradze.
Gorbaczow dla części zachodnich polityków „pozostał posłańcem pokoju, który zakończył sowiecką wojnę w Afganistanie, nie zgodził się na wojskowe wspieranie padających reżimów komunistycznych w Europie Środkowej, za to zgodził się na zjednoczenie Niemiec” - pisał w komentarzu po śmierci Gorbaczowa Andrzej Łomanowski, podkreślając, że ostatni przywódca ZSRR „do końca swych dni był z tego powodu wielbiony za Odrą, mimo coraz bardziej kontrowersyjnych wypowiedzi wspierających zagraniczną politykę prezydenta Władimira Putina, np. pochwalanie aneksji Krymu – niegodne laureata Pokojowej Nagrody Nobla”.
Czytaj więcej
Michaił Gorbaczow próbował zreformować Związek Radziecki, a niechcący doprowadził do jego rozpadu. Równie niechcący zlikwidował komunizm. Za co lubiano go na Zachodzie i nienawidzono w Rosji.