Morze Południowochińskie jest akwenem, do którego szerokie prawa roszczą sobie Chiny. Pekin buduje w tym rejonie bazy wojskowe na sztucznie tworzonych wyspach.

Okrętu USA często przepływają w pobliżu takich wysp, co jest demonstracją sprzeciwu wobec roszczeń Chin.

Departament Obrony USA podał, że grupy uderzeniowe lotniskowców USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln, rozpoczęły ćwiczenia na Morzu Południowochińskim w niedzielę.

Czytaj więcej

39 samolotów wojskowych z Chin w pobliżu Tajwanu. Tajpej podrywa myśliwce

Amerykańskie okręty będą ćwiczyć zwalczanie okrętów podwodnych, operacje z użyciem samolotów oraz misje z zakresu przechwytywania celów nawodnych. Celem ćwiczeń jest "wzmocnienie gotowości bojowej" załóg okrętów - czytamy w oświadczeniu.

Departament Obrony podkreśla, że ćwiczenia są prowadzone w zgodzie z przepisami prawa międzynarodowego na wodach międzynarodowych.

Morze Południowochińskie jest akwenem, do którego szerokie prawa roszczą sobie Chiny

- Operacje, takie jak ta, pozwalają nam podnieść zdolności bojowe, a także uspokoić naszych sojuszników i partnerów oraz zademonstrować naszą determinację w działaniach mających zapewnić stabilność w regionie – oświadczył kontradmirał J.T. Anderson, dowódca grupy uderzeniowej lotniskowca USS Abraham Lincoln.

Obie grupy uderzeniowe lotniskowców brały wcześniej udział w ćwiczeniach na wodach Morza Filipińskiego z udziałem japońskich okrętów.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ