Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.
Czytaj więcej
Unia Europejska nie ma prawa nakazywać polskim sądom stawiania traktatów przed krajowymi przepisami – orzekł w czwartek 7 października Trybunał Konstytucyjny. Co rząd PiS zrobi z tym rozstrzygnięciem? Czy rzeczywiście wykorzysta go do tego, by odrzucać wyroki TSUE, a może to zasłona retoryczna i prężenie muskułów? Nad tym w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” zastanawiają się Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.
Von der Leyen zapowiedziała, że na podstawie analizy prawnej wyroku przez służby prawne KE, Komisja zdecyduje "jakie dalsze kroki podejmie".
"UE jest wspólnotą wartości i praw, to łączy naszą Unię, to sprawia, że jesteśmy silniejsi, będziemy utrzymywać zasady prawne naszej UE i naszego porządku prawnego" - usłyszeliśmy w odczytanym oświadczeniu.
Obywatele UE i firmy, które prowadzą działalność w Polsce, potrzebują pewności prawnej, której dostarczają im przepisy UE
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej