Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że wkrótce wyśle swoich przedstawicieli do siedziby MKOl w Szwajcarii. Miał o tym mówić w czasie weekendowej wizyty prezesa MKOl, Thomasa Bacha, w Kijowie.

Najbliższymi zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które nie mają gospodarza, są igrzyska, które odbędą się w 2030 roku.

Ukraina ubiegała się krótko o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku

Jednak - jak zauważa AP - nowy, elastyczny proces wyboru gospodarzy igrzysk nie wymaga natychmiastowej deklaracji przez państwo chcące być gospodarzem imprezy, gdzie i kiedy państwo chciałoby ją zorganizować.

Czytaj więcej

Igrzyska w Brisbane, czyli trzeci raz Australia

MKOl wcześniej prowadził rozmowy z władzami Salt Lake City, Utah (USA) oraz Sapporo (Japonia) i Barcelony w sprawie organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w latach 2030, 2034 i 2038.

MKOl prowadzi obecnie "niezobowiązujący dialog" z potencjalnymi kandydatami do roli gospodarzy igrzysk - takie rozwiązanie ma sprawić, że cały proces będzie "bardziej efektywny".

W ten sposób wyłoniono już jednego gospodarza igrzysk - Brisbane. Australijskie miasto będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich w 2032 roku. Brisbane nie miało żadnego oficjalnego kontrkandydata w staraniach o organizację imprezy.

Ukraina ubiegała się krótko o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku, ale wycofała swoją kandydaturę wskazując na niepewną sytuację jeśli chodzi o bezpieczeństwo i konflikt z Rosją, która w tamtym roku zajęła Krym.