Były pracownik TVP poprosi Komisję Europejską i Donalda Trumpa o pomoc i ochronę prawną

Były pracownik TVP, któremu publiczna stacja zarzuca naruszenia dóbr osobistych, chce wystąpić o pomoc prawną do Komisji Europejskiej i Donalda Trumpa

Aktualizacja: 05.03.2019 12:14 Publikacja: 05.03.2019 08:51

Piotr Owczarski

Piotr Owczarski

Foto: You Tube

dgk

O sprawie informuje portal Wirtualnemedia.pl. Przypomina, że Piotr Owczarski był zatrudniony m.in. w TVP Info, TVP 3 Olsztyn, TVP Polonia. Był też dziennikarzem śledczym TVP. Został zwolniony z Telewizji Polskiej w marcu 2017 roku. Jak twierdzi - bez podania powodów. Wtedy zdecydował się oskarżyć spółkę o mobbing. Wysłał w swojej sprawie petycję do Parlamentu Europejskiego (na podstawie art. 227 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), która przyjęła ją 13 maja 2017 roku i zobowiązała się zbadać sprawę.

Pod koniec stycznia br. Owczarski przez kilka minut przemawiał w Parlamencie Europejskim. Przedstawił europosłom własną ocenę mediów publicznych w Polsce. Wtedy też powtórzył swoje zarzuty wobec TVP o „mobbing, poniżanie, traktowanie pracowników jak w obozie pracy".

W odpowiedzi TVP wydała oświadczenie, że sugestie Owczarskiego dotyczące nieprzestrzegania w TVP Info rzetelności dziennikarskiej mogą naruszać dobre imię firmy. Telewizja zapowiedziała podjęcie kroków prawnych. W efekcie Piotr Owczarski otrzymał od Telewizji Polskiej przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych. Nadawca publiczny żąda  też natychmiastowego usunięcia skutków naruszeń dóbr osobistych w artykułach, które ukazały w prasie  oraz publikacji przeprosin w ciągu 14 dni od daty doręczenia pisma. TVP żąda również zapłaty 75 tys. zł zadośćuczynienia.

Według portalu Wirtualnemedia.pl Piotr Owczarski zapowiedział, że nie spełni roszczeń, a na świadków w sprawie sądowej powoła byłych pracowników TVP. Zaznaczył również, że będzie chciał wystąpić o pomoc i ochronę prawną do instytucji Unii Europejskiej.

Dziennikarz poinformował Wirtualnemedia.pl, że zgodnie z zapowiedziami, napisał petycję do organów UE, by udzielono mu wsparcia prawnego.

- Po otrzymaniu od TVP wezwania zdecydowałem się o wystąpienie o pomoc prawną i ochronę prawną do: Rady Europejskiej, Komisji Weneckiej, Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego, Donalda Tuska, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, szefa Komisji Europejskiej, Ambasador Stanów Zjednoczonych, Szefa Departamentu Stanu USA i Donalda Trumpa, prezydenta USA - objaśnił Owczarski.

W piśmie, które dostała redakcja portalu, Owczarski podkreśla, że został "zaszczuty przez władzę, której interesy reprezentuje dziś Telewizja Polska" oraz, że czuje się  zagrożony i zastraszony.

- Brutalna interwencja polskiego rządu i reprezentowanego przez niego Ministerstwa Sprawiedliwości w osobie Pana Zbigniewa Ziobro w niezależność polskich sędziów, którzy są degradowani za to, że wydają wyroki nie są zgodnie z oczekiwaniami władzy, daje mi podstawę do tego, by obawiać się o rzetelny przebieg procesu sądowego w Polsce. W kraju nie czuję się już dziś bezpiecznie - pisze Piotr Owczarski.

Biuro prasowe Telewizji Polskiej na prośbę o komentarz w tej sprawie odpowiedziało Wirtualnymmediom, że  trwają czynności przedprocesowe wobec  Piotra Owczarskiego.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr