Zawieszenie szczepień oznacza zakłócenie planów prewencyjnego programu szczepień przeciwko grypie, które miały uchronić system ochrony zdrowia przed przeciążeniem w związku z jednoczesnym atakiem grypy i koronawirusa SARS-CoV-2.

Władze w Seulu chciały udostępnić o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku szczepionek przeciwko grypie przed zimą, aby zaszczepić 30 mln z 51 mln mieszkańców kraju. 

Darmowe szczepienia dla 19 mln osób miały rozpocząć się we wtorek.

Jednak Koreańska Agencja ds. Kontroli i Prewencji Chorób we wtorek poinformowała, że niektóre szczepionki były niewłaściwie przechowywane w czasie transportu. Szczepionki miały być przewożone w temperaturze pokojowej.

Nie jest jasne jak wielu szczepionek dotyczy problem. Władze analizują sposób przechowywania wszystkich 5 mln szczepionek, które miały być dystrybuowane od 22 września.

- Chcę podkreślić, że problem nie dotyczy produkcji szczepionek - podkreślił stojący na czele Koreańskiej Agencji Kontroli i Prewencji Chorób Jeong Eun-kyeong.

Jak dotąd 118 tysięcy osób zostało zaszczepionych w Korei Południowej przeciwko grypie. Na razie nie ma żadnych doniesień o efektach szczepień.

W poniedziałek w Korei Południowej wykryto 61 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii w kraju wykryto 23106 zakażeń wirusem i 388 zgonów na COVID-19.