Zdaniem Haseltine'a perspektywy powstania szczepionki na COVID-19 nie należy brać pod uwagę przy decydowaniu o ewentualnym łagodzeniu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Naukowiec przekonuje, że lepszym podejściem jest obecnie zarządzanie chorobą poprzez wyłapywanie zakażeń i ścisłą kwarantannę wszędzie tam, gdzie koronawirus zacznie się rozprzestrzeniać.

Szczepionka przeciwko COVID-19, według niego, może powstać, ale - jak mówi - nie liczyłby na to.

Haseltine zwraca uwagę, że szczepionki, które powstały wcześniej na inne rodzaje koronawirusów nie były w stanie ochronić błon śluzowych nosa, przez które wirus dostaje się do organizmu.

Jednak, jak stwierdził, nawet bez szczepionki albo efektywnej terapii przeciwko COVID-19 można kontrolować koronawirusa wyłapując zakażenia, odnajdując osoby mające kontakt z zakażonym i izolując je. Haseltine zaapelował też o noszenie masek, mycie rąk i zachowywanie dystansu do innych osób.

Biolog zwrócił uwagę, że Chiny i niektóre inne kraje Azji zastosowały taką strategię - i przyniosła ona sukces, podczas gdy USA nie zrobiły wystarczająco wiele, by "przymusowo izolować" osoby wystawione na działanie koronawirusa.

Haseltine jako kraje, które poradziły sobie z epidemią wskazał Chiny, Koreę Południową i Tajwan. Najgorzej jego zdaniem z epidemią radzą sobie USA, Rosja i Brazylia.

Mówiąc o pracach nad szczepionkami przeciwko COVID-19 Haseltine zwrócił uwagę, że testy na zwierzętach wykazały, iż szczepionki są w stanie zmniejszyć obecność koronawirusa w organach takich jak płuca, ale nie wykluczają zakażenia.