Panująca pandemia Covid-19 dotknęła wszystkich obywateli naszego kraju (i nie tylko naszego). Niestety, nie oszczędza również chorych na cukrzycę. Aktualny stan wiedzy pokazuje, że chorzy na cukrzycę są tak samo narażeni na zachorowanie jak osoby bez tej choroby. Wstępne statystyki pokazały, że diabetycy są bardziej podatni na powikłania w przebiegu infekcji Covid-19. Obecnie wiemy, że to nie sama cukrzyca, ale cukrzyca niewyrównana bądź otyłość czy powikłania cukrzycy stanowią o zwiększonym ryzyku zgonu lub komplikacji.
Stąd niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego wyrównania poziomu cukru.
Nowoczesne leczenie
Jednym z leków stosowanych dla kontroli poziomu cukru we krwi jest insulina. W typie 1 cukrzycy insulina jest postępowaniem z wyboru, bez stosowania insuliny chory zapada w śpiączkę. W typie 2 insulinę stosuje się, gdy zawodzą inne leki obniżające poziom glukozy we krwi.
Prawidłowe i nowoczesne leczenie cukrzycy polega na tym, że chory samodzielnie dobiera dawkę insuliny w zależności od aktualnego poziomu glukozy, wielkości planowanego posiłku czy wysiłku fizycznego. Aby chory mógł leczyć się samodzielnie, musi być odpowiednio edukowany. Zespół, tj.: leczący lekarz, pielęgniarka edukacyjna, dietetyk, musi nauczyć chorych, jak należy się odżywiać, co i kiedy kontrolować w stanie swojego zdrowia, jak zażywać leki czy wstrzykiwać insulinę.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek – specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, diabetologii i hipertensjologii, diabetolog, internista